MULE W CYDRZE PO NORMANDZKU

  • Mule z cydrem po francusku przepis

Normandia słynie przede wszystkim z produkcji pysznego, często wytrawnego cydru i z wyśmienitych owoców morza. Idealną opcją jest połączenie tych dwóch lokalnych przysmaków w jednym przepisie, co zrobiliśmy w trakcie naszej objazdówki po północnej Francji. Dzielimy się z Wami efektem naszych kulinarnych poszukiwań – przepisem na mule w cydrze, moules normandes au cidre, jedno z typowych dań regionu. Najczęściej spotykane tutaj mule to moules de bouchot, czyli dosłownie „mule z pala”. Chodzi o wymyśloną w Normandii i stosowaną od setek lat technikę hodowli muli (a także innych owoców morza) – na specjalnych, zazwyczaj dębowych palach o długości od 2 do 6 metrów, stojących w piasku, przy linii brzegowej oceanu. Ta metoda świetnie sprawdza się w miejscach, gdzie występują duże pływy. Jedna z najbardziej znanych ferm muli znajduje się w okolicy słynnego Mont-Saint-Michel.

Poza cydrem i mulami, bardzo ważnym składnikiem tego dania jest szalotka, bez której Francuzi nie potrafią żyć. Ta słodkawa cebula jest de facto połączeniem czosnku z cebulą i często jest składnikiem tutejszych potraw. W żadnym francuskim domu nie może zabraknąć bagietki, sera, sałaty i szalotki właśnie. Względem tradycyjnych przepisów, na których się wzorowaliśmy, w naszym jest proporcjonalnie więcej dodatków, dzięki czemu danie ma bardziej wyrazisty charakter.

 

Składniki (6 porcji)

1,4 kg muli
2 szalotki (posiekane)
2 liście laurowe
kilka łodyg świeżej natki pietruszki
garść gałązek świeżego tymianku
szklanka wytrawnego (brut) cydru
sól
świeżo zmielony pieprz
pieczywo do podania

 

1. Mule oczyścić pod bieżącą wodą, a następnie wrzucić do garnka. Do nich dorzucić posiekaną szalotkę, liście laurowe, gałązki natki pietruszki i tymianku oraz solidną szczyptę soli.

2. Zalać cydrem, nakryć garnek i postawić na dużej mocy na kuchence. Doprowadzić do wrzenia, po czym zmniejszyć moc na średnią. Co jakiś czas potrząsać garnkiem, tak żeby przemieszać mule i dodatki. Gotować w ten sposób 8 minut.

3. Doprawić mule świeżo zmielonym pieprzem i podawać (częściowo odcedzone) od razu po ugotowaniu, ze świeżym pieczywem. Muszle, które się nie otworzyły, wyrzucić.

 

 

 

przepis na mule po normandzku / mule przepis / przepis na mule / jak ugotować mule / jak ugotować mule po normandzku / jak ugotować mule po francusku / przepis na francuskie mule / owoce morza / jak przyrządzić mule / jak zjeść mule / kuchnia francuska / przepisy francuskie / przepisy kuchni francuskiej / przepisy normandzkie / kuchnia normandzka / kuchnia normandii / kuchnia północnej francji / jak francuzi gotują mule / co jada się w normandii / potrawy francuskie / dania francuskie / potrawy normandzkie / dania normandzkie / dania z normandii / potrawy z normandii /

Brak komentarzy