ZUPA SEGEDYŃSKA CZYLI PIKANTNA WĘGIERSKA ZUPA RYBACKA
Segedyn to położone na południu Węgier miasto, w którego okolicach w XVIII w. zakładano pierwsze w tym kraju uprawy papryki. Warzywo, które dziś można śmiało uznać za symbol kuchni tego kraju, okazuje się mieć na Węgrzech znacznie krótszą historię, niż można by się spodziewać.
Tradycyjna wersja zupy halászlé (czyli rybackiej) ma, jak mnóstwo oryginalnych przepisów, wiele restrykcyjnych reguł przygotowania. Papryka i cebula powinny być specjalnych odmian, które podobno nie tak łatwo zdobyć, nawet na Węgrzech. Nasz przepis jest nieco uproszczoną wersją halászlé, co nie znaczy, że nie równie smaczną i nie smakującą autentycznie „węgiersko”. Sekretem zupy, poza obecnością boczku, jest w naszym odczuciu skarmelizowany koncentrat pomidorowy, który nadaję jej specyficznego smaku, dlatego warto przyłożyć się do tego fragmentu przepisu.
Najczęściej używaną rybą jest karp, którego nie jesteśmy wielbicielami, więc zachęcamy do eksperymentowania z bardziej szlachetnymi odmiany słodkowodnych ryb. Wikipedia podopowiada jednak, że białe mięso ryb takich jak sandacz czy szczupak może okazać się zbyt delikatne i szybko rozpaść w zupie.
Składniki / 4 porcje
Wywar
2 litry wody
włoszczyzna
0,8 kg wołowiny
liść laurowy
ziele angielskie
czarny pieprz
rybie głowy (opcjonalnie)
Dodatki
1 kg słodkowodnych ryb (głównie karp)
koncentrat pomidorowy
1 duża biała cebula
20 dag boczku wędzonego
1 czerwona papryka
słodka i ostra papryka w proszku
olej rzepakowy
natka pietruszki
kieliszek czerwonego wina (opcjonalnie)
- Przygotować wywar. Mięso i kości wołowe (oraz opcjonalne rybie głowy) zalać zimną wodą i doprowadzić do wrzenia. Dodać oczyszczoną włoszczyznę i przyprawy. Gotować na małym ogniu przez minimum godzinę. Na koniec odcedzić i pozostawić sam wywar.
- Cebulę, paprykę i boczek pokroić w dosyć drobną kostkę. Na patelni, na niewielkiej ilości oleju, zeszklić najpierw cebulę, po czym dodać także boczek i paprykę. Przesmażyć kilka minut, a następnie zmniejszyć moc i dodać koncentrat pomidorowy. Smażyć na niewielkiej mocy przez kolejnych kilka minut, mieszając co chwilę tak, aby doprowadzić do karmelizacji koncentratu. Na sam koniec dodać po łyżce słodkiej i ostrej papryki (lub więcej według uznania) i jeszcze przez chwilę przesmażać.
- Całą zawartość patelni dodać do garnka z wywarem. Kilka łyżek lub chochlę wywaru wlać z powrotem na pustą patelnię tak, żeby zebrać jak najwięcej pozostałości po smażeniu do garnka.
- Gotować wszystko na średniej mocy i dodać pokrojoną na kawałki rybę, posiekaną pietruszkę oraz, opcjonalnie, czerwone wino.
Szukasz ciekawych pomysłów na zupy? Sprawdź nasze inne przepisy, np. na aromatyczną, meksykańską zupę harira, na pikantną, malezyjską laksę lub na hiszpański chłodnik salmorejo!
węgry/ kuchnia węgierska / węgierska zupa segedyńska / węgierska zupa rybacka / węgierska zupa rybna / węgierska zupa halászlé / przepis na zupę segedyńską / przepis na zupę rybacką / przepis na węgierską zupę rybną / przepis na zupę halászlé / jak zrobić zupę segedyńską / jak zrobić zupę halászlé / jak ugotować zupę segedyńską / jak ugotować zupę halászlé / zupa węgierska / dania węgierskie / dania rybne / potrawy węgierskie / potrawy z ryb / co się je na węgrzech / najlepsza zupa na węgrzech / pomysły na obiad / pomysły na zupę /
Marta K. 23/11/2019 (14:21)
Przepyszna,rozgrzewająca i wykwintna,Gorąco polecam.
Obieżysmak 24/11/2019 (16:38)
Cieszymy się, że Tobie też smakowała i polecamy też inne nasze zupy!
Pozdrawiamy i dziękujemy za komentarz.
Magdalena 13/07/2020 (13:42)
A rybkę dodać podsmażoną?