MIMO WSZYSTKO WŁOCHY SĄ FAJNE. CZĘŚĆ 2 – ZABYTKI TOSKANII
Wielu turystom Włochy nie kojarzą się dobrze. Wracają z wakacji we Włoszech i snują opowieści: o tłumach i kolejkach, o wygórowanych włoskich cenach (zwłaszcza w szczycie sezonu), o przebiegłych naciągaczach, o brzydkich plażach, o uciążliwej włoskiej sjeście, która zmusza do głodowania w porze obiadowej, czy wreszcie o kradzieżach, których padli ofiarą. Sprawdziliśmy na własnej skórze, ile prawdy jest w tym typowo polskim narzekaniu. Rzeczywiście, doświadczyliśmy wielu ze wspomnianych zjawisk, mimo że na włoską objazdówkę pojechaliśmy we wrześniu, już po wakacyjnym szczycie sezonu. Nie zamierzamy więc owijać w bawełnę i idealizować tego kierunku podróży. Chcemy za to doradzić Wam, jak sobie radzić z niektórymi z włoskich niedogodności. Spróbujemy też wyjaśnić, z czego one wynikają. Na pytanie, czy jechać do Włoszech, odpowiadamy: tak, zdecydowanie! Ale jechać świadomym tego, co może nam się nie spodobać i jak tego uniknąć. A teraz przekonajcie się sami, jak obrócić włoskie wady w intrygującą podróż w głąb włoskiej mentalności.
W części pierwszej pisaliśmy o cwaniakowaniu w Wenecji. Czas na drugi powód, by mimo wszystko polubić Włochy.
2. Starość po włosku. Dlaczego Włochy to kraj dla starych ludzi?
Głównym celem naszej wyprawy jest region Toskanii, który zaczniemy poznawać od jego stolicy – Florencji. Jako pierwsze odwiedzamy jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie – Galleria degli Uffizi. Nawet poza szczytem sezonu trzeba przygotować się na stanie w długiej, kilkugodzinnej kolejce do wejścia. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejszy zakup biletów przez internet. Co prawda, są one wtedy trochę droższe, ale umożliwiają wejście do muzeum praktycznie bez oczekiwania.
Galleria Uffizi to istny raj dla miłośników malarstwa, głównie włoskiego i renesansowego. Poszczególne sale muzeum zabierają nas w podróż po kolejnych epokach, jednak nie dojedziemy tutaj do czasów współczesnych, co zazwyczaj przytrafia się zwiedzającym w większości dużych muzeów. „W kraju, który dał światu weneckie biennale, futuryzm oraz arte povera, pierwsze muzeum sztuki współczesnej powstało dopiero w maju 2010 roku. Z Włoch pochodzi (…) Maurizio Cattelan, jednak ani on, ani pozostali współcześni włoscy malarze i rzeźbiarze nie odegrali w swoim kraju takiej roli jak – powiedzmy – przedstawiciele Britartu w Anglii (…) czy Andy Warhol w Ameryce (…). Galerie oraz muzea prezentujące we Włoszech sztukę współczesną ledwie wiążą koniec z końcem”. Włochy słyną z kultu tego, co stare, antyczne, zabytkowe. Z niezwykłą pieczołowitością kultywuje się tu tradycję (także tę kulinarną, o czym pisaliśmy już, analizując kuchnię toskańską) i pielęgnuje dziedzictwo kulturowe. Włosi uważają się za potomków starożytnych Rzymian, a terytorium Italii za kolebkę cywilizacji europejskiej. Lubią podkreślać swoją historię, a przesiąknięta jest nią tutaj niemal każda cegiełka. Każde toskańskie miasto i miasteczko skrywa tajemnice starożytnej (rzymskiej lub etruskiej) lub co najmniej średniowiecznej przeszłości. Chiusi ma swoje etruskie grobowce, Piza średniowieczną Krzywą Wieżę stojącą na Placu Cudów, etruska Lukka w całości zachowane mury obronne i 33 kościoły, w tym jeden asymetryczny, Carrara słynie z marmuru, który wydobywano tu już za czasów Juliusza Cezara… Po pewnym czasie czytanie w przewodniku lub na tablicy informacyjnej o tym, że kolejna studnia lub mury obronne mają tysiąc lub dwa tysiące lat, przestaje robić wrażenie… Kult starości przekłada się także na inne dziedziny włoskiego życia. Społeczeństwem rządzą starsze, bardziej konserwatywne pokolenia – rodziców i dziadków, a młodzi często zostają z nimi w domu, późno się usamodzielniając. U władzy także dominują ci starsi, bardziej konserwatywni politycy. Stare są niestety nie tylko budynki i miasta, ale także drogi, w tym w dużej mierze włoskie autostrady. Na jednej z nich pod koniec wyjazdu łapiemy gumę i trudno stwierdzić, na ile był to przypadek, a na ile efekt dłuższego przemieszczania się włoskimi drogami.

Wszędzie pełno tu rzeźb i figur z marmuru, tuneli i ciężarówek. Cała okolica miasta żyje obróbką marmuru.
O naszych wszystkich przygodach we Włoszech przeczytacie w tej relacji z włoskiej objazdówki.
Interesuje Was Wenecja? Tam też byliśmy i o tym piszemy.
Lubicie włoską kuchnię? Przeczytajcie o tym, co warto zjeść w Toskanii. Na naszym blogu znajdziecie też kilka włoskich przepisów, na przykład na makaron z dziczyzną lub na zapiekane bakłażany po włosku.
A może intrygują Was mniej znane włoskie regiony? Zapraszamy do Emilii-Romanii, gdzie odkryliśmy wodospady Bucamante.
Wszystkie cytaty (o ile nie wskazano inaczej) pochodzą z książki J. Hoopera „Włosi”, wydawnictwo WAB, Warszawa 2016. Książka towarzyszyła nam w trakcie całej wyprawy i bez niej ta podróż nie byłaby kompletna.
KARTA WYJAZDU
Długość wyprawy: 14 dni
Trasa: Warszawa – Wiedeń – Wenecja – Wodospady Bucamante (Serramazzoni) – Maranello – Florencja – Greve in Chianti – Montefioralle – San Gimignano – Siena – Buonconvento – Montalcino – San Quirico d’Orcia – Pienza – Montepulciano – Jezioro Trazymeńskie – Chiusi – Pitigliano – Ansedonia – Orbetello – Marina di Grosseto – Grosseto – Populonia – Piombino – Rosignano Solvay – Castiglioncello – Costiera di Calafuria – Livorno – Marina di Pisa – Riomaggiore – Lerici – Piza – Lukka – okolice Carrary – Ponte di Vari – Parma – Jezioro Garda – Monachium – Warszawa
Regiony: Wenecja Euganejska, Emilia-Romania, Toskania, Umbria, Liguria
Środek transportu: kamper
Noclegi: w kamperze
Wyżywienie: częściej w kamperze (zapasy z Polski + zakupy w tańszych sklepach na miejscu), czasem we włoskich restauracjach. Zakupy spożywcze zazwyczaj robimy w sklepach typu Lidl lub włoski Coop, szukając gotowych włoskich dań za ok. 2-3 euro (np. ravioli z różnymi nadzieniami lub risotto z truflami i borowikami za 3 euro).
Łączny budżet na cały wyjazd: 6000 zł (3000 zł od osoby). Budżet uwzględnia wszystkie poniesione koszty (paliwo, opłaty za autostrady, parkingi, wejścia do muzeów i innych atrakcji, noclegi, wyżywienie, a także niespodziewane koszty takie jak serwis auta)
zabytki toskanii / włochy zwiedzanie / włochy co zwiedzić we włoszech / włochy co zwiedzać we włoszech / włochy wycieczka objazdowa / włochy autem / włochy samochodem / italia zwiedzanie / włochy zwiedzanie i wypoczynek / włochy co warto zwiedzić / włochy co warto zobaczyć / włochy atrakcje informacje ciekawostki / wakacje we włoszech / wczasy we włoszech / włochy na własną rękę / jak zorganizować wyjazd do włoszech / toskania zwiedzanie / toskania co warto zobaczyć / toskania atrakcje miasta ciekawostki informacje / toskania co zwiedzić / toskania co zwiedzać / jak zorganizować podróż do toskanii / co warto zobaczyć w toskanii / najpiękniejsze miasta i miasteczka w toskanii / winnice w toskanii / co zjeść we włoszech / kuchnia włoska / jedzenie włoskie / czego spróbować we włoszech / czego spróbować w toskanii / kuchnia toskańska / kuchnia w toskanii / jedzenie w toskanii / jedzenie toskańskie / zachodnia toskania / wschodnia toskania / wybrzeże toskanii / wybrzeże toskańskie / piza / okolice pizy / wenecja / wenecja euganejska / co zobaczyć w wenecji / zwiedzanie wenecji / wenecja wakacje informacje ciekawostki / wenecja kiedy jechać / wenecja czy warto jechać / włochy kiedy jechać / toskania kiedy jechać / florencja zwiedzanie wakacje informacje ciekawostki / co zobaczyć we florencji / stolica florencja / val d’orcia / chianti / morze tyrreńskie / wybrzeże tyrreńskie / morze liguryjskie / wybrzeże liguryjskie / liguria / emilia romania / emilia romagna / co warto zobaczyć w ligurii / co warto zobaczyć w emilii romanii / zwiedzanie ligurii / włoskie wybrzeże / włoskie plaże / wakacje we włoszech / włochy wczasy nad morzem / włochy plaże wybrzeże /