CZYNNIKI PIERWSZE – TORUŃ

W serii wpisów „Czynniki pierwsze” przedstawiamy miasto, biorąc na tapet jego najciekawsze atrakcje turystyczne, restauracje, przysmaki i różne inne lokalne smaczki. Każde miasto rozkładamy na czynniki pierwsze – tworzące jego nazwę litery. Cel: szybkie rozeznanie jak zaplanować zwiedzanie, organizując city break. Jeśli przed Wami weekend w Toruniu, to dobrze trafiliście – w tym wpisie prezentujemy (naszym zdaniem) najciekawsze atrakcje tego miasta.

T jak trochę krzywizny

Nie tylko włoska Piza ma swoją krzywą wieżę. Może się nią poszczycić także Toruń. Toruńska Krzywa Wieża powstała w XIII wieku jako baszta obronna. Według jednej z legend to właśnie tej gotyckiej wieży miasto zawdzięcza swoją nazwę. Legenda głosi, że Krzywa Wieża przyjaźniła się z płynącą nieopodal Wisłą. Gdy rzeka podpłynęła bliżej, baszta krzyknęła: „Wisło, Wisło, nie tak blisko, bo runę!”. Rzeka odpowiedziała: „To ruń!”.

O jak obserwacja kosmosu

Choć naszym pierwszym skojarzeniem na „O” był Ojciec Rydzyk, postawiliśmy na bardziej neutralny temat związany z Toruniem. Prawdopodobnie wszystkim miasto Toruń kojarzy się ze słynnym polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem. Nie sposób od tych skojarzeń uciec, gdy zwiedza się Toruń, miasto jest bowiem usiane symbolami odwołującymi się do tego najpopularniejszego torunianina. Na Rynku Staromiejskim stoi jego najważniejszy pomnik, przedstawiający astronoma trzymającego w lewej dłoni astrolabium, zaś prawą wskazującego niebo. W Toruniu można odwiedzić dawny Dom Kopernika, będący obecnie siedzibą Muzeum Okręgowego. W mieście znajduje się także Planetarium – Centrum Popularyzacji Kosmosu.

R jak ruiny zamku krzyżackiego

To w Toruniu znajduje się najstarszy na ziemi chełmińskiej zamek krzyżacki, a dziś już właściwie jego ruiny. Zamek powstawał w XIII – XIV wieku. Obecnie, poza wycieczkami turystycznymi, na terenie ruin organizowane są happeningi i festiwale. Sporą część imprez organizuje działające od 2007 roku Centrum Kultury Zamek Krzyżacki.

U jak unikalne muzea

Muzeum Kopernika, piernika, podróżnika…  One wszystkie mieszczą się w Toruniu. Dawny dom Kopernika jest dzisiaj muzeum poświęconym nie tylko życiu i dokonaniom samego astronoma, ale też historii miasta Toruń. Żywe Muzeum Piernika to jedna z największych atrakcji miasta. Umożliwia nie tylko interaktywną podróż przez tradycję i historię produkcji tego wypieku, ale zwiedzający mają także możliwość spróbować swoich sił i własnoręcznie wypiec toruński rarytas, zgodnie z tradycyjną recepturą. Zaś Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika gromadzi ponad 800 eksponatów z wielu dalekich i egzotycznych wypraw pochodzącego z Torunia podróżnika.

N jak naleśniki

Wszyscy warszawiacy słyszeli o słynnej naleśnikarni Manekin, do której zawsze stoi długa kolejka chętnych. Ale pewnie nie wszyscy wiedzą, że Manekin narodził się w Toruniu, a dopiero potem zaczął podbijać inne polskie miasta. Nam właśnie w Toruniu udało się po raz pierwszy spróbować owianych legendą naleśników. Na szczęście obyło się bez kolejki i długiego czekania (choć słyszeliśmy o tym, że i w Toruniu na stolik trzeba czekać zazwyczaj 30-40 minut). Wśród zamówionych przez nas pozycji musiał znaleźć się naleśnik z serem, śliwkami i… piernikiem. Nie spróbować pierników, będąc w Toruniu – to przecież byłby niewybaczalny błąd!

/ gdzie zjeść w toruniu / co zjeść w toruniu / wyjazd do torunia / ciekawostki torunia / atrakcje w toruniu / turystyka w toruniu / co robić w toruniu / co zwiedzać w toruniu / co zobaczyć w toruniu / ciekawe miejsca w toruniu / weekend w toruniu / wypad do torunia / zwiedzanie torunia / atrakcje torunia / city break toruń / polska / polskie miasta /

Brak komentarzy