MASALA CHAI CZYLI HERBATA PO INDYJSKU

Chai latte (czy też chai tea latte) to skomercjalizowana nazwa i wersja napoju, który tradycyjnie znany jest jako masala chai (w polskiej pisowni spotykany także jako masala „czaj”). Jest to aromatyczna, czarna herbata indyjskiego pochodzenia, a jej historia zaczyna się w czasach kolonialnych, kiedy to Anglicy spopularyzowali picie swojego ulubionego napoju w Indiach. Jak powstaje masala chai? Do mocnej herbaty dodaje się mleko, odrobinę cukru, a przede wszystkim mieszankę przypraw, najczęściej goździki, kardamon, cynamon, imbir, pieprz. Przyprawy dodaje się do smaku, wedle uznania. My na przykład wolimy wersję z większą ilością kardamonu i to przede wszystkim on, naszym zdaniem, czyni indyjski czaj prawdziwym czajem! Co ciekawe, nigdy nie lubiliśmy bawarki, czyli bardzo słabej herbaty z dodatkiem mleka, ale chai latte jest wyjątkiem. Nie ma w tym dziwnego – smakuje zupełnie inaczej niż bawarka przyrządzana przez nasze polskie babcie.

O ile nie jesteśmy fanami kawy w Starbucksie, o tyle ich chai tea latte… Jesteśmy totalnie uzależnieni od tego napoju, ale bez sensu przepłacać w kawiarniach-sieciówkach, skoro można szybko przyrządzić go w domu, prawda? Sprawdźcie nasz przepis!

 

Składniki / 2 porcje

200 ml wody
400 ml mleka
3-4 łyżeczki aromatycznej czarnej herbaty (najlepiej Assam lub Ceylon)
1 łyżeczka mielonego kardamonu
pół łyżeczki mielonego cynamonu
pół łyżeczki mielonego imbiru
kilkanaście goździków
cukier (najlepiej trzcinowy) do smaku

1. W garnku, pod przykryciem, ugotować odwar z herbaty i przypraw tak, by uzyskać esencję (10 minut).

2. Osobno ugotować i spienić mleko.

3. Do wysokich szklanek przelać mleko, a następnie odcedzoną esencję herbacianą. Wierzch można posypać wybraną przyprawą, na przykład cynamonem.

 

 

 

 

chai tea latte / jak zrobic chai latte / przepis na chai latte / co to jest chai latte / chai latte to kawa czy herbata / masala chai / masala czaj / herbata indyjska / herbata po indyjsku / indie / kuchnia indii / kuchnia indyjska / indyjskie napoje / indyjskie przyprawy / rozgrzewające napoje zimowe / napoje na zimę / herbaty świata / bawarka / herbata z mlekiem i przyprawami / aromatyczna indyjska herbata z przyprawami /

 

Brak komentarzy