MINIWYPRAWY Z WARSZAWY – ZAMEK W CZERSKU

Tereny na południe od Warszawy pełne są interesujących miejsc, w zasięgu niedługiej wyprawy autem. Jadąc na południe przez Piaseczno lub przez Konstancin-Jeziornę, dotrzecie do niewielkiej wsi Czersk, tuż za Górą Kalwarią. Zapewne ciężko Wam będzie w to uwierzyć, gdy wysiądziecie z auta na tamtejszym parkingu, ale w czasach średniowiecznych to ta mieścinka była samym centrum historycznego Mazowsza. Teraz jej największą atrakcją, do której co roku ciągną tłumy odwiedzających, w tym przede wszystkim gromady dzieci i wycieczek szkolnych, są ruiny przepięknego, gotyckiego zamku.

Droga do ruin wiedzie przez wzgórze z urokliwym kościółkiem oraz przez most z cegły. Z niegdysiejszego zamku, będącego główną siedzibą książąt mazowieckich, a następnie królów polskich, pozostała większość murów oraz trzy wieże. Warto wejść na jedną z nich, bo rozciąga się stamtąd magiczny widok na okoliczne pola, łąki i pradolinę Wisły. Trudno Wam będzie zwiedzać to miejsce w całkowitej ciszy i spokoju, bo przez cały tydzień, a także w weekendy, organizowane są atrakcje dla dzieci, takie jak na przykład odtwarzanie pojedynków rycerskich, kramy rzemieślników czy żywe lekcje historii. Radzimy zatem, żebyście nie przyjeżdżali do Czerska z myślą o romantycznym wypadzie we dwoje, ale raczej zabrali ze sobą dzieci na szaloną wyprawę 😉

Wejście na teren zamku kosztuje 8 zł (bilet ulgowy 5 zł), a na miejscu można zjeść smaczne, typowo polskie przekąski (np. kiełbasa, żeberka) w przystępnej cenie i popić je kwasem chlebowym. Spróbowaliśmy tu po raz pierwszy zagubów, potrawy typowej dla Podlasia. Ciasto przypomina to pierogowe (nam skojarzyło się z grubszym ciastem knedli), a pyszny farsz to ziemniaki z dodatkiem cebuli i boczku. Dojazd do Czerska z południowych dzielnic Warszawy, np. z Wilanowa, zajmie Wam ok. pół godziny.

 

Krajobrazy w okolicy Góry Kalwarii

 

 

 

Kościół parafialny tuż przy zamku w Czersku

 

 

 

 

 

 

Szybkie (lub bardzo długie) karmienie w nosidle na wieży zamku? U nas to norma 😉 Mamy swoje sposoby na karmienie się w każdej podróży!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaguby, tradycyjne danie z Podlasia, którego można było spróbować na terenie zamku

 

Jeśli szukacie innych pomysłów na krótkie miniwyprawy rodzinne, może zainteresować Was także nasz przegląd warszawskich parków.

Szukacie miejsca na weekendowy wypad na łono natury, z dala od tłumów i hałasu? Sprawdźcie, czy spodoba się Wam agroturystyka w nowoczesnym wydaniu w Osadzie Osjaków niedaleko Łodzi.

Kręcą Was zamki, ale krzyżackie? Imponujące ruiny zamku krzyżackiego można zobaczyć w Toruniu.

 

czersk / zamek w czersku / ruiny zamku w czersku / zamek książąt mazowieckich w czersku / zwiedzanie zamku w czersku / zamek w czersku zwiedzanie / czy warto zobaczyć zamek w czersku / co zobaczyć pod warszawą / okolice warszawy zwiedzanie / zwiedzanie mazowsza / tanie podróżowanie po polsce / krótkie wypady z warszawy / polska w weekend / polska w jeden dzień / krótka wycieczka za miasto warszawa / podróże z dzieckiem / co zobaczyć z dziećmi pod warszawą / polskie zabytki / polskie zamki / polska architektura / największe atrakcje pod warszawą / czy warto odwiedzic zamek w czersku / mazowsze / województwo mazowieckie /

Brak komentarzy