ZAPOMNIANE GRUZIŃSKIE MIASTECZKO CZIATURA

Trasę po Zakaukaziu zaczynamy od odwiedzin w małej gruzińskiej miejscowości Cziatura (Chiatura), w regionie Imeretia na północnym zachodzie kraju. Obecnie podupadające miasto było kiedyś ważnym ośrodkiem przemysłowym, który do dziś słynie z wydobycia manganu. Specyficzna atmosfera miasteczka wynika z faktu, że wiele budynków i bloków jest opuszczonych. Mniej więcej od trzech dekad mieszkańcy sukcesywnie wyprowadzają się stąd do Tbilisi i innych większych miast. Liczba ludności wciąż spada (pod koniec lat 80. wynosiła 30 000, a obecnie ponad dwa razy mniej).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O ile położenie Cziatury pod kątem rozwoju przemysłu było idealne, o tyle zwykli mieszkańcy nie mieli łatwo ze względu na ulokowanie miasteczka na stromych zboczach. W połowie lat 50. zbudowano więc system kolejek linowych, które miały ułatwić transport górników z miasteczka do kopalni. Z kolejek korzystali też inni mieszkańcy Cziatury, przemieszczający się między poszczególnymi częściami miasteczka. Mówi się o siedemnastu kolejkach, z czego dzisiaj działa pięć czy sześć. Są one także ciekawostką turystyczną, choć ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Wagony są podniszczone, często zardzewiałe, w niektórych brakuje szyb, a mimo to wciąż działają i przewożą ludzi. O ile więc nie boicie się przejażdżki tej jakości sprzętem, to warto zafundować sobie taką atrakcję, zwłaszcza że przejazdy kosztują ok. 40 groszy (0,20 gruzińskiego lari).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ wyjazd do gruzji / wyjazd do cziatury / wyjazd do chiatury / pobyt w gruzji / pobyt na kaukazie / ciekawostki gruzja / ciekawostki o kaukazie / ciekawostki o gruzji / atrakcje w gruzji / atrakcje w cziaturze / atrakcje na kaukazie / atrakcje gruzji / atrakcje cziatury / atrakcje kaukazu / turystyka na kaukazie / turystyka w gruzji / co robić na kaukazie / co robić w gruzji / co robić w cziaturze / co zwiedzać na kaukazie / co zwiedzać w gruzji / co zobaczyć na kaukazie / co zobaczyć w gruzji / co zobaczyć w cziaturze / ciekawe miejsca na kaukazie / ciekawe miejsca w gruzji / czy warto jechać do cziatury / czy warto zobaczyć cziaturę / czy warto zobaczyć chiaturę / zakaukazie / kaukaz południowy / gruzja /

Brak komentarzy