ZWIEDZANIE PODLASIA – PODLASKI PRZEŁOM BUGU I KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC
Macie w planach zwiedzanie Podlasia i zastanawiacie się, co warto zrobić w tym regionie Polski? W tym wpisie prezentujemy kolejne z najciekawszych podlaskich atrakcji. Po spacerach po Białowieskim Parku Narodowym, wizycie w Białowieży i w Hajnówce oraz w Puszczy Knyszyńskiej, przyszedł czas na kolejne punkty programu. W tym wpisie zabieramy Was do Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu oraz do Krainy Otwartych Okiennic!








Podlaski Przełom Bugu – festiwal sztuki na terenie podlaskich wsi
Podlaski Przełom Bugu to jedna z krain Podlasia, od której możecie rozpocząć zwiedzanie, jeśli będziecie wjeżdżać do regionu od strony Lublina i Puław. Nasz pierwszy przystanek na trasie to miasteczko Ortel Królewski II, gdzie znajduje się jedna z najstarszych drewnianych świątyni Podlasia. Cerkiew z Ortelu wybudowano w 1706 roku. Jest to niewielki, drewniany, dzisiaj już rzymskokatolicki kościółek, a nie cerkiew. Wizyta w tym miejscu to naszym zdaniem niezły pomysł na przywitanie z Podlasiem. Cerkiew robi imponujące wrażenie i stanowi fajną zapowiedź tego, co czeka na odwiedzających w całym regionie – drewniane świątynie, przeplatanie się i przenikanie różnych tradycji, kultur i kultów.









Do tej podlaskiej mieszanki kulturowej w bardzo ciekawy i nieoczywisty sposób nawiązuje festiwal sztuki terenowej Landart Festival, będący najoryginalniejszym wydarzeniem na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. O imprezie przeczytaliśmy w nietypowym przewodniku po mniej popularnych polskich miejscowościach i atrakcjach – „Archipelag” Filipa Springera (świetne źródło inspiracji do podróży po Polsce!).
W 2018 roku Landart Festival trwał od 4 do 14 lipca i odbywał się już po raz ósmy. Wydarzenia i instalacje artystyczne są rozsiane na mapie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu, w okolicy kilku wsi takich jak Bubel-Granna, Stary Bubel i Bubel Łukowiska, a także na terenie bardziej znanego Janowa Podlaskiego. Co roku artyści przygotowują prace na inny, zadany temat. W 2018 roku motywem przewodnim było ŚWIĘTO. Co ciekawe, w festiwalu uczestniczą artyści z całego świata. Podobno wcześniej przysyłają swoje propozycje prac na dany temat, a ostateczne grono twórców wyłania się w drodze konkursu. W VIII edycji konkursu wzięli udział artyści z Japonii, Białorusi, Ukrainy, Francji, Włoch, a także z USA. Między 4 a 14 lipca artyści przygotowywali swoje instalacje, a ostatniego dnia festiwalu odbywa się wernisaż z obchodem po wszystkich pracach. Dopiero wtedy instalacje otrzymują swoją ostateczną lokalizację na mapie. Landart daje nie tylko możliwość podziwiania ciekawych dzieł artystów z całego świata. W trakcie imprezy można także uczestniczyć w koncertach, warsztatach artystycznych oraz różnych zajęciach dla dzieci. Warto więc rozważyć udział w tej imprezie, jeśli macie w planach zwiedzanie Podlasia z dzieckiem. A, co najlepsze, możecie w tym wszystkim uczestniczyć całkowicie za darmo.








Dobrym pomysłem organizatorów jest to, że na terenie parku krajobrazowego można oglądać nie tylko tegoroczne instalacje, ale także prace z poprzednich edycji. Nam szczególnie spodobała się galeria z 2016 roku, usytuowana w przepięknym miejscu, tuż nad Bugiem – bardzo polecamy Wam dłuższy spacer do tego miejsca! Warto wyposażyć się w mapki dystrybuowane na terenie imprezy. Topografia festiwalu jest dość złożona, a dzięki mapie bez problemu odnajdziecie instalacje z minionych lat.
Landart to naszym zdaniem jedno z najciekawszych wydarzeń Podlasia, w niecodzienny sposób promujące polską wieś, i przyczyniające się do obalania stereotypów na jej temat. Nie wiemy, jak Wy, ale my raczej nie spodziewalibyśmy się po podlaskich wsiach takich wrażeń. Okolica Podlaskiego Przełomu Bugu jest niezwykle malownicza, a rozsiane na jej terenie artystyczne instalacje jeszcze bardziej to podkreślają. Urzekło nas to, że kultura i natura współistnieją w tym miejscu w tak fajny sposób.
Zdążyliśmy zauważyć, że artyści wykorzystują głównie naturalne materiały, takie jak drewno czy bawełna. Jeśli ten temat Was zainteresował, to odwiedźcie stronę organizatora imprezy i koniecznie śledźcie ten fanpage na Facebooku.









Kraina Otwartych Okiennic i Żubrowa Ostoja
Kraina Otwartych Okiennic to naszym zdaniem obowiązkowy punkt programu, gdy będziecie zwiedzać Podlasie. Termin powstał niedawno; stworzyło go Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Zauważono korelację między stosowaniem tego terminu a rozwojem turystyki w małych podlaskich wsiach w Dolinie Narwi. Do Krainy Otwartych Okiennic należą przede wszystkim trzy wioski: Trześcianka, Soce i Puchły. W przewodnikach zazwyczaj uzupełnia się je o dwie dodatkowe wsie-skanseny: Kaniuki i Ciełuszki, które de facto nie wchodzą już do grupy, jednak znajdują się na tyle blisko „Świętej Trójcy”, że warto zahaczyć także o nie w trakcie wycieczki. Otwarte okiennice są nawiązaniem do pięknych, bogatych zdobień tutejszych drewnianych chatek. Chodzi o zdobienia nie tylko okiennic, ale też narożników, szczytów i różnych innych detali wykończeniowych domów. Na żywo to wszystko razem robi imponujące wrażenie. Polecamy wybrać się do Krainy Otwartych Okiennic autem, a tam nieśpieszenie przemieszczać się od wsi do wsi bez konkretnego planu. Miejscowości należące do tej Krainy stanowią piękną wizytówkę Podlasia, ale też całej polskiej wsi. Dla nas było to doświadczenie poszerzające horyzonty – przede wszystkim uświadomiliśmy sobie, jak szkodliwe są stereotypy o wschodniej Polsce. Zdecydowana większość odwiedzanych przez nas na Podlasiu wiosek była czarująca, a chatki piękne i schludne, z zadbanymi ogródkami. Inne widoki, które czekają na Was w Krainie Otwartych Okiennic, to drewniane, kolorowe cerkwie, przydrożne kapliczki oraz samotnie stojące krzyże.














Jakieś 20 kilometrów od Krainy Otwartych Okiennic znajduje się kwatera agroturystyczna Żubrowa Ostoja, do której trafiliśmy dzięki serwisowi Airbnb. Mieści się ona w małej wsi Słobódka, tuż pod Bondarami, które są jedną z głównych miejscowości nad Zalewem Siemianówka. Pierwsza, ogromna zaleta Żubrowej Ostoi to jej rewelacyjna lokalizacja. Agrokwatera stanowi świetną bazę wypadową, a podlaskie atrakcje w jej bliskiej okolicy to: wspominane już Zalew Siemianówka i Kraina Otwartych Okiennic, Hajnówka, Puszcza Białowieska, Narew. Nasz początkowy plan był taki, żeby zatrzymać się w tym miejscu tylko na jedną noc, by odpocząć od podróżowania kamperem – porządnie się wyspać, umyć, uprać ubrania itp. Jednak na miejscu spodobało nam się tak bardzo, że zdecydowaliśmy się wydłużyć pobyt. Przemiły gospodarz – Pan Janek doradzał nam, co warto zobaczyć w okolicy, poza tym bardzo się o nas troszczył i doglądał, by upewnić się, że niczego nam nie potrzeba. Inne, nie mniej istotne atuty tego miejsca to super porządek, sauna do dyspozycji gości, położenie domu tuż na rzeką, ładny i spory ogród, miejsce do grillowania. Pan Janek chętnie oprowadza gości po swojej już nie działającej kuźni.

















Zastanawiacie się, co zjeść, podróżując po Podlasiu? Listę najlepszych podlaskich potraw i przekąsek znajdziecie w naszym wpisie toplista degustacyjna.
Planujecie wyprawę na Podlasie całą rodziną? Polecamy nasz ranking podlaskich atrakcji, idealnych dla dzieci.
Interesuje Was podróżowanie po Polsce? Polecamy inne wpisy z naszego bloga: Osada Osjaków pod Łodzią, zamek w Czersku pod Warszawą albo Puławy, Dęblin i Magiczne Ogrody w województwie lubelskim.
zwiedzanie podlasia / atrakcje podlasia / polska z dzieckiem / podróże po polsce z dzieckiem / polska kamperem / polska autem / podróże po polsce kamperem / podlasie kamperem / podróże po podlasiu kamperem / wakacje na podlasiu / pobyt na podlasiu z dzieckiem / wycieczka na podlasie / co robić na podlasiu / czy warto jechać na podlasie z dzieckiem / zwiedzanie polski z dzieckiem / najlepsze atrakcje na podlasiu / wyprawa na podlasie / co warto zrobić na podlasiu / co warto zobaczyć na podlasiu / ranking atrakcji podlasia / zestawienie atrakcji podlasia / najlepsze atrakcje podlasia / najciekawsze miejsca na podlasiu / gdzie spać na podlasiu / gdzie się zatrzymać na podlasiu / agrokwatery na podlasiu / agroturystyka na podlasiu / kwatery agroturystyczne na podlasiu / festiwale na podlasiu / polskie festiwale /