ZAKYNTHOS POZA SEZONEM – SUBIEKTYWNY PRZEWODNIK

Staramy się nie uprzedzać do żadnego kierunku podróży, zwłaszcza, gdy jeszcze go dobrze nie znamy. Jednak musimy uczciwie przyznać, że do Grecji z kilku powodów nigdy nas nie ciągnęło. Po pierwsze, na greckie wyspy latają tłumy Polaków i innych Europejczyków, a jakoś już tak mamy, że nie do końca chcemy iść razem z tym turystycznym prądem. Po drugie, Grecja już się nam bardzo w internecie opatrzyła. Myśląc o tym kierunku, mieliśmy przed oczami fotki pleców opalonych turystek wiedzionych za rękę na tle białych domków w Santorini. Wreszcie, nasze dotychczasowe, nieliczne podróże do tego kraju pozostawiły nas z mieszanymi uczuciami. Nie zostaliśmy fanami kuchni, ale być może trafialiśmy w niewłaściwe miejsca? Ponieważ te podróże odbyły się już wiele lat temu, postanowiliśmy dać Grecji kolejną szansę. Gdy nasi znajomi zaskoczyli nas propozycją wspólnego wyjazdu na Zakynthos w bardzo bliskiej przyszłości, byliśmy tak stęsknieni na słońcem i zmęczeni koronaprzerwą od podróżowania, że szybko postanowiliśmy do nich dołączyć, kupując całkiem atrakcyjne cenowo bilety (600 zł od osoby w dwie strony, bezpośredni lot z Warszawy LOTem w najtańszej wersji bez bagażu rejestrowanego). Do podróży zachęcił nas także krótki, niespełna 3-godzinny lot, co miało spore znaczenie, bo mieliśmy właśnie odbyć naszą pierwszą podróż we czwórkę, z dwójką małych dzieci na pokładzie samolotu. Przekonajcie się, dlaczego warto polecieć na Zakynthos z dzieckiem, a gdy już tam dotrzecie całą rodziną – co zobaczyć na Zakynthos!

Okolice Tawerny Madrakia
Cape Skinari
Przy Tawernie Madrakia


Podróż na Zakynthos – kiedy lecieć?

Końcówka września to bardzo dobra pora na lot na Zakynthos. W wielu miejscach na wyspie było już pustawo, do Polski i innych krajów europejskich odlatywały ostatnie loty czarterowe, a my mogliśmy w spokoju i w naszym własnym towarzystwie cieszyć się słońcem i kąpać w jeszcze znośnie ciepłym morzu. Minusy podróży o tej porze roku? Jeśli należycie do osób, które wolą konkretne upały, pluskanie się w wodzie i opalanie całymi dniami, to podróż na Zakynthos we wrześniu zdecydowanie jest nie dla Was. Woda w morzu i w basenach jest już wtedy za zimna, by spędzać w niej pół dnia. Opalanie też nie jest pewne. Z pewnością nie odwiedzicie też wtedy aquaparku, jeśli ciągnie Was w takie miejsca z dziećmi. My wolimy nieco inny styl podróżowania i zwiedzania, który idealnie pasuje do odwiedzenia takiego miejsca jak Zakynthos tuż pod koniec sezonu turystycznego.


Podróż na Zakynthos z dzieckiem – gdzie zamieszkać?

Zamieszkaliśmy w nieturystycznej wiosce Katastari w północno-wschodniej części wyspy, dokąd przywiódł nas fajny apartament znaleziony na Airbnb, z dostępem do plaży i morza, gdzie oczyma wyobraźni widzieliśmy już nas, dzieci i naszych znajomych w trakcie wspólnego relaksu. W trakcie wyjazdów lubimy mieszkać w pewnej odległości od tłumów, choć nadal blisko większych, turystycznych miasteczek, a Katastari spełnia te warunki. Od lotniska dzieli je zaledwie 20 minut drogi, a do większego supermarketu można dojechać autem w parę minut.

Nasz kompleks apartamentów w Katastari na Zakynthos, z dostępem do plaży
Ogródek przy naszym apartamencie w Katastari
Nasz parking pod domem w Katastari
Zachód słońca podziwiany z naszego ogródka

Co zobaczyć na Zakynthos – plaże na wyspie

Pobyt na Zakynthos można spędzić głównie relaksując nad wodą, codziennie odwiedzając inne plaże. Na wyspie jest mnóstwo plaż kamienistych i piaszczystych. W północnej części Zakynthos, aby dostać się na wiele z nich, trzeba pokonać krótsze lub dłuższe zejście schodami. Miejcie to na uwadze i lepiej zostawcie wózek dziecięcy w samochodzie. Ponieważ przy naszym apartamencie w Katastari mieliśmy dostęp do prywatnej plaży, to aż tak nie zależało nam na szukaniu innych miejsc nad wodą. Możemy polecić jedną część wybrzeża, która szczególnie przypadła nam do gustu – widoczne niżej na zdjęciach plaże siarkowe Xigia. W ich okolicy znaleźliśmy też naszą ulubioną restaurację, do której potem wracaliśmy – Taverna Xigia. Więcej o tym, co zjeść na wyspie, przeczytacie w naszej topliście degustacyjnej z Zakynthos.

Zejście na jedną z plaż siarkowych Xigia
Plaże siarkowe Xigia
Zdrowe batony Helpa, bez których nie ruszamy się na żadne wyprawy z dziećmi 😉
Plaże siarkowe Xigia widziane z drona
Towarzystwo gęsi na plaży Xigia
Plaże w okolicy Katastari
Plaże siarkowe Xigia
Plaża przy Tavernie Madrakia


Co zobaczyć na Zakynthos – największe atrakcje wyspy

Ponieważ my wolimy jednak aktywniejszy wypoczynek od samego plażowania, odwiedziliśmy kilka miejsc na wyspie, zarówno tych bardziej, jak i mniej obleganych przez turystów. Z pewnością większości odwiedzających Zakynthos kojarzy się z Plażą Wraku na Zachodnim Wybrzeżu. Zdecydowanie warto zobaczyć to miejsce, bo oszałamiający widok zatopionego w białym piasku statku pozostanie w Waszej pamięci na długo. Do Plaży Navagio z wrakiem można dostać się tylko od strony morza, przypływając motorówką, jachtem lub większym statkiem wycieczkowym. Statek przemytników tytoniu, który w latach 60. osiadł na mieliźnie, można też oglądać z góry, z tarasu widokowego, dokąd wiedzie droga z Volimes. My byliśmy w komfortowej sytuacji dzięki znajomemu z uprawnieniami, które pozwalały na wynajęcie motorówki na nasz własny użytek. Dobrze jest przypłynąć na miejsce z samego rana, by zdążyć przed tłumem turystów (podobno kilkaset osób dziennie!), choć plaża będzie jeszcze wtedy zacieniona i będzie dopiero stopniowo wypełniać się słońcem. Niektórzy twierdzą, że widok na wrak z góry jest o wiele bardziej zjawiskowy niż z wody, ale nie podzielamy tej opinii. Po pierwsze, warto przypłynąć na plażę i napatrzeć się na wrak z bliska, a po drugie sama wyprawa motorówką wzdłuż skalistego wybrzeża wyspy może być nie lada przygodą i okazją do podziwiania klifów i pięknych odcieni niebieskiej wody, mieniącej się w słońcu. Jednym z takich miejsc, które warto zobaczyć z motorówki (i można to połączyć z wyprawą do Plaży Wraku) są Błękitne Jaskinie (Galaxies Spilies), których nazwa wiąże się właśnie z odbiciami światła od powierzchni morza, skrzącymi się na błękitno i turkusowo po białym stropie groty.

Groty mijane w drodze do Plaży Wraku
Plaża Wraku widziana z drona
Na plaży Navagio
Słynny wrak statku przemytników tytoniu na Zakynthos


Park Skalny w wiosce Askos (Askos Stone Park) na północy wyspy to propozycja warta uwagi zwłaszcza dla tych, którzy podróżują z dziećmi. Jest to rozległy teren prywatnej posiadłości przemieniony przez jej właścicieli w rezerwat przyrody z ekologiczną farmą. To miejsce, które służy nie tylko turystom za atrakcję, ale także samym zwierzętom, które mają tu dostęp do wody (na przykład ptaki zlatują się licznie, gdy na wyspie jest akurat okres suszy). Zwiedzający mogą tu obcować z wieloma gatunkami zwierząt i roślin typowymi dla Zakynthos i innych wysp południowo-zachodniej Grecji. Wiele zwierząt przechadza się w Parku Skalnym po bardzo rozległych, a często nawet otwartych wybiegach. Wśród nich znajdują się króliki, osiołki i kuce, kozy, owce, jelenie, sarny, żółwie, a także wiele gatunków ptaków. Goście Parku Skalnego mogą spróbować swoich sił na przykład w zbieraniu oliwek czy w dojeniu kozy lub owcy. Odwiedziny w Askos polecamy połączyć z obiadem w świetnej restauracji w starym wiatraku (The Old Windmill), o której napiszemy więcej we wpisie o jedzeniu na Zakynthos.

W Parku Skalnym w Askos
Okolice restauracji przy starym wiatraku (The Old Windmill)
Wnętrze lokalu The Old Windmill
Pieczony kalafior w The Old Windmill – więcej o najlepszych daniach na Zakynthos przeczytacie w naszej topliście degustacyjnej


Inne i mniej znane atrakcje na Zakynthos – co warto zobaczyć?

Najbardziej wysunięty na północ punkt na wyspie to przylądek Skinari, a w jego okolicy znajduje się nieduża, ale naszym zdaniem bardzo urocza latarnia (Skinari Lighthouse).

Widoki w okolicy latarni Skinari
Latarnia Skinari
Pod drzewami przy latarni Skinari
Wiatrak przy najbardziej wysuniętym na północ punkcie – Cape Skinari
Cape Skinari
Widoki z przylądka Skinari


Niżej na północ w wiosce Volimes znaleźliśmy najbardziej fotogeniczne i kolorowe miejsce na wyspie, gdzie można się było przez chwilę poczuć jak na Cykladach, a nie na szarawych Wyspach Jońskich, do których należy Zakynthos. Mowa o Świątyni Spirydona (Temple of Saint Spirydon), gdzie trafiliśmy przypadkowo, zauważywszy niebieskie ściany gdzieś w oddali. Warto zostać w tej okolicy chwilę dłużej i pospacerować wąskimi, nierzadko pagórkowatymi uliczkami.

Świątynia Spirydona (Temple of Saint Spirydon)
Temple of Saint Spirydon


Na zachodzie wyspy poza Plażą Wraku zachwyciły nas zwłaszcza okolice restauracji Aeras Taverna, skąd można podziwiać wspaniałą panoramę na morze, z porośniętymi zielenią skałami. Zatrzymaliśmy się tutaj także po to, by zobaczyć najstarszy na wyspie Monastyr Anafonitrias, ale to miejsce nie wzbudziło w nas większych emocji. Możecie spokojnie pominąć ten punkt programu. Koniecznie podjedźcie za to do wioski Exo Chora zobaczyć prastare drzewo oliwne o niesamowitym, powykręcanym pniu.

Okolice Aeras Taverna na zachodzie Zakynthos
Monastyr Anafonitrias
W Aeras Taverna
O jedzeniu na Zakynthos przeczytacie w naszym wpisie toplista degustacyjna
Prastare drzewo oliwne o powykręcanym pniu w wiosce Exo Chora
Straganiki z pamiątkami tuż przy drzewie oliwnym

Interior wyspy Zakynthos to przede wszystkim urokliwe mieścinki z ciekawą architekturą. Można udać się tutaj na wycieczkę autem, przejeżdżać przez kolejne miejscowości i zatrzymywać tam, gdzie akurat coś przykuje Waszą uwagę. Nam w szczególności spodobało się w Koiliomenos. Ciekawy, bo wyróżniający się na tle architektury na wyspie, wydał nam się także budynek Monastyru Eleftherotria (Eleftherotria Holy Convent).

Koiliomenos widziane z drona
Eleftherotria Holy Convent

Zastanawiacie się, na jakie wyspy poza tymi greckimi polecieć z dziećmi? Sprawdźcie, jak może wyglądać rodzinna wyprawa na Wyspy Zielonego Przylądka (Sal) albo na Wyspy Kanaryjskie (Fuerteventura).

Chcecie wyruszyć w podróż z niemowlakiem lub starszakiem, ale obawiacie się lotu samolotem? Zebraliśmy garść protipów, które sprawdzą się być może i Waszej rodzinie? Lot samolotem z małym dzieckiem – zrób to dobrze!


co zobaczyć na zakynthos / największe atrakcje zakynthos / podróż na zakynthos z dzieckiem czy warto / czy warto polecieć na zakynthos z dziećmi / co robić na zakythos z dziećmi / co zrobić na zakynthos z dzieckiem / kiedy lecieć na zakynthos / plaże na zakynthos / zwiedzanie zakynthos / które greckie wyspy warto odwiedzić / wyspy jońskie atrakcje / wyspy jońskie co zobaczyć /

1 komentarz

  • comment-avatar
    Anonim 14/11/2023 (08:44)

    Polecam Naxos.