Czynniki pierwsze – Chicago

W serii wpisów „Czynniki pierwsze” przedstawiamy miasto, biorąc na tapet jego najciekawsze atrakcje turystyczne, restauracje, przysmaki i różne inne lokalne smaczki. Każde miasto rozkładamy na czynniki pierwsze – tworzące jego nazwę litery. Cel: szybkie rozeznanie jak zaplanować zwiedzanie, organizując city break. Jeśli przed Wami wycieczka do Chicago, to dobrze trafiliście – w tym wpisie prezentujemy (naszym zdaniem) najciekawsze atrakcje tego miasta.

C jak Cloud Gate

Inaczej chicagowska „fasolka”. Rzeźba-symbol miasta znajduje się w samym jego centrum, w Millenium Park, w pobliżu innych największych atrakcji turystycznych. Warto rozpocząć wizytę w Chicago właśnie tutaj. Odbicia w lustrzanej fasolce kuszą, by pobawić się perspektywą i poszukać ciekawych ujęć. Nawet przeciwnicy selfie zatrzymają się tu na chwilę, by pokombinować.

H jak historia naturalna

A właściwie jej muzeum. The Field Museum of Natural History słynie przede wszystkim z kości dinozaurów, a szczególnie z jednego eksponatu – Sue, prawie kompletnego szkieletu Tyranosaurusa Rexa. Sue to największy i najlepiej zachowany szkielet tyranozaura na świecie. Ponad 90% kości szkieletu jest autentycznych! Bardzo zaciekawiła nas także rozbudowana wystawa poświęcona ewolucji planety – podróż przez kolejne epoki w historii Ziemi, skupiająca się przede wszystkim na dinozaurach.

I jak impreza w pubie tylko z ID

Tak, popełniliśmy ten błąd. No bo po co dawno już pełnoletniemu turyście dowód osobisty? Umówiliśmy się z pomieszkującymi akurat chwilowo w Chicago znajomymi na wieczorne piwo i jedno z nas mocno zdezorganizowało ten wieczór. Wejście bez ID do większości pubów okazało się niemożliwe. W końcu udało nam się znaleźć lokal z bardziej liberalnym podejściem (i bez muzyki na żywo), ale mimo wszystko odradzamy poruszanie się po Chicago bez jakiegokolwiek dokumentu tożsamości…

C jak chicagowski brudek

Cóż, trzeba powiedzieć to wprost. Chicago jest brudnawe. To nie tylko nasze odczucie, ale także znajomych, którzy zatrzymali się tam na dłużej, w rzekomo bardziej ekskluzywnej i centralnie położonej dzielnicy. My mieszkaliśmy w dzielnicy latynoskiej Little Village, niesłynącej z czystości. Nasz pokój wynajmowany na Airbnb był jednym z najgorszych niewypałów, odkąd korzystamy z serwisu. Warunki zakwaterowania to jedno, ale brud w metrze, autobusach i na ulicach to drugie… Nie nazwalibyśmy Chicago miastem dla estetów.

A jak Abakanowicz

Chicago to największe na świecie skupisko Polonii (ok. 1/3 mieszkańców miasta to Polacy!). Mimo to nie zdarzyło nam się słyszeć języka polskiego na ulicach, za to natknęliśmy się na inny, bardzo ciekawy polski akcent. Na terenie Grant Parku znajduje się rzeźba Magdaleny Abakanowicz Agora. Instalacja przedstawia grupę 106 postaci bez rąk i bez głów, więc właściwie 106 par nóg. Rzeźbę sprowadzono do Chicago w 2006 r. i na dobre wrosła w pejzaż miejski. W Polsce podobna, ale mniejsza rzeźba Nierozpoznani znajduje się w Poznaniu.

G jak grube ciasto w pizzy

To właśnie w Chicago powstała pizza z patelni na grubym cieście, słynąca z dużego rozmiaru i mnogości składników. Pierwszym lokalem, którym ją serwował, była Pizzeria Uno, gdzie udało nam się spróbować tej kultowej potrawy. Pan pizza to naszym zdaniem obowiązkowa pozycja w chicagowskim menu.

Więcej o chicagowskiej i nowojorskiej pizzy przeczytacie tutaj.

O jak outlet pod miastem

Pobyt w Chicago kończymy odwiedzinami w outlecie na obrzeżach miasta – Fashion Outlets of Chicago. Warto wybrać się tutaj w drodze na lotnisko, bo outlet znajduje się w jego okolicy. Na miejsce dojechaliśmy metrem, a następnie autobusem. Z outletu na lotnisko najlepiej wziąć taksówkę lub ubera (odległość ok. 2 mil). W kompleksie jest szatnia, więc bez problemu mogliśmy zostawić nasze bagaże na czas zakupów. Sklepów jest kilkadziesiąt, zarówno bardziej jak i mniej ekskluzywnych marek, a strefa gastro jest także całkiem rozbudowana. Wyprawa co najmniej na pół dnia, a przeceny i owocne zakupy gwarantowane.

/ usa / ameryka / stany / co robić w chicago / co robić w usa / atrakcje usa / atrakcje chicago / co zobaczyć w chicago / co zwiedzać w chicago / co zwiedzać w usa / co zwiedzać w stanach / atrakcje w chicago / ciekawe miejsca w chicago / ciekawe miejsca w usa / ciekawe miejsca w stanach / ciekawe miasta ameryki / ciekawe miasta w usa / ciekawe miasta w stanach / wyjazd do chicago / czy warto pojechać do chicago / co zjeść w chicago / kuchnia w chicago / czego spróbować w chicago / ciekawostki o chicago / wakacje w chicago / weekend w chicago / pobyt w chicago /

Brak komentarzy