15 WIDOKÓW W USA, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ NA WŁASNE OCZY

Ten wpis nie będzie zestawieniem 15 największych atrakcji turystycznych USA. Nie ośmielilibyśmy się nawet stworzyć takiej listy. Chcemy jedynie pokazać Wam, co najbardziej utkwiło nam w pamięci po paru podróżach do Stanów. Brakuje tu wielu miejsc, do których dopiero planujemy pojechać, ale kilka amerykańskich marzeń udało nam się już ziścić. Dzięki temu powstała ta subiektywna selekcja 15 widoków z USA, które naszym zdaniem warto zobaczyć na własne oczy. Uwzględnijcie te miejsca w planie podróży, jeśli wybieracie się na roadtrip po Stanach.

 

1. Statua Wolności, Nowy Jork

To taki punkt programu, nad którym nie trzeba się nawet rozwodzić. Każdy leci do USA po to, by zobaczyć Statuę Wolności – symbol tego kraju, Nowego Jorku i wolności, witający każdego imigranta, który przybywał do Wielkiego Jabłka z marzeniami o lepszym życiu. Pomnik był prezentem od narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego i miał upamiętniać przymierze dwóch państw w czasach amerykańskiej walki o niepodległość. Statuę zaprojektował Frédéric Auguste Bartholdi, urodzony we francuskiej miejscowości Colmar w Alzacji, gdzie można dzisiaj zwiedzać jego muzeum.

 

Trip USA Statua Wolności atrakcje co zobaczyć

 

2. Golden Gate Bridge, San Francisco, Kalifornia

Najsłynniejszy most świata, łączący półwyspy San Francisco i Marin, w 2017 roku obchodzi swoje 80. urodziny. Golden Gate cieszy się sławą nie tylko wśród turystów, ale i samobójców, a z kolei nie przepadali za nim jego budowniczy, nieustannie zmagający się z mgłą, stałą cechą tutejszego mikroklimatu.

 

golden gate bridge san francisco usa

 

 

Roadtrip usa most Golden gate co zobaczyć

 

3. South Beach, Miami, Floryda

Najsłynniejsza plaża na Florydzie, a może i jedna z najsłynniejszych w Stanach, inaczej zwana SoBe. Jej wieże ratownicze kojarzą się ze Słonecznym patrolem. Wzdłuż plaży ciągnie się deptak usiany palmami, a obok niego najsłynniejszy bulwar Miami– Ocean Drive, przy którym toczy się życie nocne South Beach.

 

a miami beach south beach

 

Floryda Miami Beach co zobaczyć

Widok na Ocean Drive z South Beach

 

4. Cadillac Ranch, Amarillo, Teksas

Fascynujący element amerykańskiego stylu życia to przydrożne atrakcje, ciekawie opisane przez Marka Wałkuskiego w książce „Ameryka po kawałku”[1].  Nikogo nie dziwią dinozaury, latające spodki czy gigantyczne buty kowbojskie. Farma Cadillaków w Amarillo w stanie Teksas przy Route 66 jest bodajże najsłynniejszą taką atrakcją. Kilkanaście wkopanych w ziemię, ustawionych w tym samym kierunku i pomalowanych farbami starych aut to kwintesencja kiczu przydrożnych „pomników”, ale mimo to ma swój urok.

 

cadillac ranch farma cadillaków teksas amarillo

 

 5. Wieżowce w Nowym Jorku

Drapacze chmur w mało którym mieście robią takie wrażenie jak w Nowym Jorku. Bezczelnie pną się do góry, jak każdy przyjezdny, który chce zrobić karierę w tym mieście. Najwyższy budynek w Stanach to obecnie 1 World Trade Center, który stanął w miejscu biurowców zniszczonych w zamachu w 2001 roku. Nasz ulubiony wieżowiec to Chrysler Building, ze swoimi charakterystycznymi zdobieniami w stylu art déco. Zaś głównym symbolem miasta pozostaje chyba wciąż Empire State Building, którego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, nazywanego Empire State. Zazwyczaj trzeba stać w gigantycznej kolejce, by dostać się na jego taras widokowy i zobaczyć jedną z najpiękniejszych panoram miasta. Między innymi dlatego warto przylecieć do Nowego Jorku zimą – gwarantuje to nie tylko tańsze przeloty, ale także brak tłumów turystów.

 

USA NY Empire state

Empire State Building

 

Nowy Jork atrakcje fotografie co zobaczyć Empire State Building

Chrysler w otoczeniu innych wieżowców, widziany z tarasu widokowego Empire State Building

 

1 World Trade Center

1 World Trade Center

 

Nowy Jork atrakcje fotografie co zobaczyć

Chrysler Building

 

6. Everglades, Miami, Floryda

Kojarzycie Chipa i Dale’a uciekających przed aligatorem w czołówce słynnej kreskówki Brygada RR? Wy też możecie przeżyć coś podobnego, w parku Everglades pod Miami. Everglades to jedyne miejsce na całym świecie, gdzie można zobaczyć zarówno aligatory, jak i krokodyle! Jeden z niewielu amerykańskich parków narodowych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, obejmuje rozległe tereny podmokłe, a wśród nich między innymi bagna namorzynowe oraz lasy roślin tropikalnych (hardwood hammocks). Więcej o zwiedzaniu tego miejsca przeczytacie w naszym wpisie o najlepszych atrakcjach Florydy.

 

everglades miami zwiedzanie

 

 

Wycieczka po USA co warto zobaczyć i zwiedzić

 

7. Gmach opuszczonego dworca, Detroit, Michigan

Michigan Central Station nie jest po prostu opuszczonym dworcem kolejowym. Ten budynek to symbol upadku Miasta Silników, naoczny świadek rozkładu miasta i dowód na to, że american dream to kit. Mało które miejsce w Stanach zrobiło na nas równie mocne wrażenie. Warto zobaczyć to ujęcie nie tylko na okładce reportażu Charliego LeDuffa.

 

Roadtrip USA Detroit Michinagn Central Station co zobaczyc co zwiedzic

 

 

8. Mount Rushmore, Black Hills, Dakota Południowa

Najsłynniejszy amerykański pomnik – głowy czterech prezydentów wykute w skale. Budowa pomnika trwała 14 lat i upamiętnieni w ten sposób zostali: George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt oraz Abraham Lincoln. Co roku miejsce odwiedzają miliony turystów, co niezbyt podoba się tubylczym Amerykanom Dakotom, którzy są zdania, że wykucie pomnika to bezczeszczenie ich świętych miejsc. W okolicy Góry Rushmore powstaje kolejne gigantyczne przedsięwzięcie – Pomnik Szalonego Konia (Crazy Horse Memorial), wykuta w skale głowa najsłynniejszego wodza Dakotów. Gdy prace zostaną zakończone, co potrwa w najlepszym wypadku jeszcze kilkadziesiąt lat, Szalony Koń zostanie największym pomnikiem na świecie.

 

 

 

9. Cloud Gate, Chicago, Illinois

Inaczej „fasolka”. Rzeźba-symbol chicagowskiego downtown znajduje się w Millenium Park. Każdy turysta i fotograf zatrzyma się tutaj na dłużej, by poszukać ciekawych ujęć i pobawić się perspektywą. To jeden z obowiązkowych punktów na trasie zwiedzania Chicago, tak samo jak spróbowanie słynnej amerykańskiej pizzy na grubym cieście, która powstała właśnie w tym mieście. Więcej o atrakcjach w Chicago przeczytacie tutaj.

 

fasolka chicago cloud gate

 

 

10. Ściana z gum do żucia, Seattle, Washington

Market Theater Gum Wall to jedna z najohydniejszych atrakcji turystycznych na świecie. Ceglana ściana o 46 metrach wysokości, pokryta gumami do żucia zaczęła powstawać w 1993 roku, a dzisiaj cieszy się popularnością wśród turystów i… fotografów ślubnych. Nie przyjeżdżajcie tutaj, jeśli brzydzą Was wyplute gumy do żucia przyklejane w miejscach publicznych i odrzuca Was ich owocowy zapach.

 

USA road trip Seatlle gumy do żucia

Okolica, w której znajduje się gumowa ściana

 

ściana z gumy do żucia seattle market theater wall

 

ściana z gumy do żucia seattle market theater wall

 

11. Wnętrze lokalu typu Diner

Jako fani serialu Gilmore Girls zawsze marzyliśmy o tym, by trafić do miejsca takiego jak Luke’s Diner i zamówić burgera z frytkami. Diner to kwintesencja amerykańskiego stylu – charakterystyczne, szerokie kanapy, kiczowaty wystrój – oraz „chluba” amerykańskiej gastronomii. W trakcie naszych podróży do Stanów jadaliśmy w lokalach typu deli oraz właśnie w dinerach, a najfajniejszy był taki stylizowany na stary, na oko z lat 30.-40. w Muzeum Henry’ego Forda w Detroit.

 

Trip po usa diner co i gdzie jeść

 

Trip po usa Detroit diner

Stylizowany diner w Muzeum Henry’ego Forda w Detroit

 

Zwiedzanie USA wycieczka road trip

 

12. Pusta droga donikąd

Jest coś nostalgicznego w widoku pustej drogi ciągnącej się po horyzont. O takie zdjęcie pamiątkowe nietrudno w tym 4. największym kraju świata. Krajobraz zmienia się tu najczęściej przynajmniej wraz ze zmianą stanu, a takie długie odcinki spotkacie w większości z nich. Wiele z amerykańskich dróg ma status kultowych, np. Oregon Coast Highway 101 czy Route 66, o której za chwilę.

 

 

Droga do nikąd usa

13. Route 66

Inaczej nazywana Drogą-matką (Mother Road), dzisiaj już nieczynna. Niektóre odcinki Route 66 przebiegające przez stany Illinois, Arizonę i Nowy Meksyk uzyskały status narodowej drogi krajobrazowej (Historic Route 66) i stanowią nie lada atrakcję turystyczną. Przemierzając dawną Route 66, mijamy opuszczone miasteczka i stacje paliw i wyobrażamy sobie, jak mogło wyglądać życie kowboja kilkadziesiąt lat temu.

 

Route 66 wycieczka zwiedzanie

Historyczny znak informujący o wjeździe do miasteczka Oatman w Arizonie przy Route 66

 

Droga 66 Usa

Klimaty jak z westernu przy niektórych odcinkach Route 66

 

 

14. Pomnik Waszyngtona, Waszyngton

Fani serialu House of Cards widzieli go setki razy (tym bardziej, że w czołówce przewija się aż sześciokrotnie!). Słynny, biały obelisk upamiętniający pierwszego prezydenta USA, założyciela narodu amerykańskiego – Jerzego Waszyngtona góruje nad miastem jako jeden z głównych symboli władzy. Gdy kończono jego budowę, był najwyższym pomnikiem na świecie.

 

 

15. …i inne typowe roadtripowe widoki

 

Roadtrip po USA

 

Roadtrip po USA

 

 

Roadtrip po USA

 

Roadtrip po USA

 

Roadtrip po USA

 

 

usa / ameryka północna / stany zjednoczone / nowy jork / san francisco / miami / floryda / chicago / detroit / seattle / zwiedzanie usa / zwiedzanie stanów / zwiedzanie ameryki północnej / atrakcje w usa / atrakcje stanów / atrakcje w stanach / atrakcje ameryki północnej / atrakcje w ameryce północnej / co zobaczyć w usa / wycieczka do usa / wakacje w usa / roadtrip usa / usa autem / usa samochodem / stany autem / stany samochodem / co zobaczyć w stanach / największe atrakcje usa / najciekawsze atrakcje usa / nietypowe miejsca w usa /

[1] „Ameryka po kawałku” M. Wałkuski, Wydawnictwo Znak, Kraków 2014, rozdział „Przydrożne atrakcje”, s. 174 – 178.

 

2 komentarze