ROADTRIP PO STANACH – HISTORYCZNA ROUTE 66

Najsłynniejsza droga w Stanach, a może nawet na całym świecie. Bezsprzeczny symbol wolności, wędrówki, dla wielu będący drogą ku spełnieniu American dream, gdy w dobie kryzysu w latach 30. migranci zaczęli się nią masowo przemieszczać na Zachód, goniąc za dobrobytem. To wtedy Route 66 przeniknęła do świadomości i kultury masowej, stając się źródłem inspiracji dla wielu amerykańskich twórców i artystów – pisano o niej piosenki, nawiązywano do niej w filmach fabularnych i animowanych.  Inaczej zwana Drogą-matką (Mother Road), dzisiaj już nieczynna, choć niektóre jej odcinki są otwarte i stanowią nie lada atrakcję turystyczną. Co sprawia, że Route 66 niezmiennie pobudza wyobraźnię emigrantów, artystów, wędrowców i turystów? Co kryje się za wciąż żywą legendą dawnej drogi stanowej? Próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na te pytania, przemierzając te odcinki Route 66, które przebiegają przez Illinois, Nowy Meksyk i Arizonę i które są dzisiaj udostępnione podróżującym.

 

 

 

 

 

Gdy w 1926 roku otwarto trasę drogową Route 66, miała ona prawie 4000 km długości i łączyła Chicago z Los Angeles, przebiegając przez następujące stany: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona oraz Kalifornia.

 

 

 

 

Dzięki otwarciu pierwszej amerykańskiej drogi międzystanowej gospodarka zaczęła się szybko rozwijać. Powstawały stacje benzynowe, dinery oraz motele, a także pierwsze w historii okienko dla kierowców typu „drive thru”, gdzie sprzedawano hamburgery.

 

 

Route 66 skreślono z listy dróg krajowych w 1985 roku, a jej ruch przechwyciła droga międzystanowa nr 40 (Interstate 40).

 

 

 

 

Otwarte dzisiaj odcinki dawnej U.S. Route 66 w 2005 roku uzyskały status narodowej drogi krajobrazowej (Historic Route 66), o który zażarcie walczyli entuzjaści 66-tki.

 

 

 

 

Miasteczko Oatman w stanie Arizona, gdzie dawniej przebiegała Route 66. Latem doświadczamy tu temperatury 53 stopni Celsjusza.

 

 

 

Na podróżników i turystów, którzy wyruszają dzisiaj na wyprawę historycznymi odcinkami Route 66, czekają liczne przydrożne zabytki i atrakcje. Jedną z nich jest Ranczo Cadillaków w Amarillo – 10 pomalowanych na kolorowo cadillaków, wkopanych w pole kukurydzy.

 

 

 

 

 

 

 

Planujesz roadtrip po USA? Koniecznie sprawdź, których 15 atrakcji w Stanach Zjednoczonych nie możesz przegapić!

Inna znana i piękna droga w Stanach, o której piszemy na blogu, to Oregon Coast Highway.

W trakcie podróży autem po USA na pewno wielokrotnie zatrzymasz się na stacji benzynowej. Poczytaj o tym, co ciekawego spotka Cię na amerykańskich stacjach paliw.

Gdy będziesz przemieszczać się z Chicago na Zachód, koniecznie rozważ zwiedzanie Iowa 80 – największej na świecie stacji ciężarówek!

 

 

usa / ameryka północna / stany zjednoczone / chicago / zwiedzanie usa / zwiedzanie stanów / zwiedzanie ameryki północnej / atrakcje w usa / atrakcje stanów / atrakcje w stanach / atrakcje ameryki północnej / atrakcje w ameryce północnej / co zobaczyć w usa / wycieczka do usa / wakacje w usa / roadtrip usa / usa autem / usa samochodem / stany autem / stany samochodem / co zobaczyć w stanach / największe atrakcje usa / najciekawsze atrakcje usa / nietypowe miejsca w usa / najsłynniejsze drogi w usa / najsłynniejsze drogi na świecie / teksas / kalifornia / amarillo / cadillac ranch w amarillo / rancho cadillaków w amarillo w teksasie / historic route 66 / historyczna route 66 / autem po stanach / autem po usa / samochodem po stanach / samochodem po usa / roadtrip stany / roadtrip po stanach / roadtrip usa / roadtrip po usa / najpiękniejsze drogi w usa / najpiękniejsze drogi w stanach / najpiękniejsze drogi świata / najpiękniejsze drogi na świecie / gdzie pojechać samochodem będąc w usa / gdzie jechać autem będąc w stanach / co warto zobaczyć w usa / co zobaczyć w stanach / najpiękniejsze miejsca w usa / najpiękniejsze miejsca w stanach / atrakcje usa / atrakcje w stanach / zwiedzanie usa / zwiedzanie stanów / największe atrakcje w usa / najciekawsze atrakcje w usa / planowanie roadtripa po stanach / planowanie roadtripa po usa / drogi ameryki / drogi w usa / drogi w stanach / oatman w arizonie / arizona

 

Brak komentarzy