IOWA 80 – NAJWIĘKSZY TRUCKSTOP NA ŚWIECIE

Amerykanie to maniacy wielkości. Uwielbiają być naj w każdej, nawet najdziwniejszej kategorii. Nie dość, że mogą się wtedy pochwalić, to przy okazji nieźle na tym zarobić. Jako dobry przykład można tutaj podać chociażby różne, przedziwne atrakcje przydrożne, o których już wspominaliśmy we wpisie 15 WIDOKÓW W USA, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ NA WŁASNE OCZY. Kolejnym i chyba najlepszym dowodem amerykańskiej gigantomanii jest jedno z miejsc, które odwiedziliśmy, podróżując po Stanach –  stacja Iowa 80.

 

 

 

 

Iowa 80 truckstop, największy na świecie zajazd dla ciężarówek, założono w latach 60′ przy drodze międzystanowej nr 80, która po dziś dzień, mimo że wąska (tylko po dwa pasy), pozostaje jedną z najbardziej ruchliwych dróg w całym stanie.  Niecałe 300 km na zachód od Chicago, na powierzchni prawie 90 hektarów, która jest w stanie pomieścić 900 potężnych amerykańskich ciężarówek, paliwo można nalać z jednego ze 150 dystrybutorów. Na terenie mieści się kolejny naj w swojej kategorii, czyli ogromny dwupoziomowy sklep, showroom i punkt obsługi kierowców. Poza prawie nieskończonym wyborem ekstremalnie słodkich napojów, ultrakalorycznych przekąsek czy audiobooków z bardzo zachęcającymi okładkami, zmęczeni truckersi mogą skorzystać tu nie tylko z jednego z 24 pryszniców, ale także m. in. z dentysty, fizjoterapeuty czy kina na około 100 osób. Jest też spora sekcja z akcesoriami do ich wypieszczonych ciężarówek, w której za grube dolary można kupić wszystko – od gałek do zmiany biegów imitujących kastety po wielkie chromowane rury wydechowe czy oślepiające ozdoby z ledów. Nas najbardziej urzekły galonowe (ok. 3,8 litra) kubki termiczne. Podobno najtwardsi kierowcy wożą takie dwa. Rano jeden z nich napełniają przelewową kawą, a drugi jakimś napojem typu soda. Taki zestaw starcza im na cały dzień.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuż obok znajduje się kolejny obiekt, a w nim muzeum trucków. Na wejściu trafiliśmy akurat na setne urodziny jednego z eksponatów. Wychodziliśmy z wrażeniem, że z taką ilością zabytkowych wozów jakiś powód do świętowania znajdzie się tutaj codziennie.

Po zjedzeniu kolejnej kalorycznej bomby w jednym z wielu fastfoodów,  poszliśmy połazić po odbywającym się akurat obok zlocie właścicieli ciężarówek. Zabytkowe Kenworthy, Peterbilty czy Macki to dla wielu nie tylko narzędzie zarobku, ale często także pasja i sposób na życie. Nie brakuje brzuchatych panów, którzy podróżują razem z żonami i psami, a swój dom mają na tyłach ciągnika. Pytani o takie życie mówią, że nie jest lekko, ale można dobrze zarobić i zobaczyć kawał kraju. Te najbardziej odpicowane pojazdy znajdują nawet sponsorów i reklamują np. kosmetyki do pielęgnacji chromów czy tapicerki. Wieczorem imprezę kończy koncert i pokaz fajerwerków po którym ci, którzy nie śpią dziś na miejscu, rozjeżdżają się w różnych kierunkach w patriotycznych nastrojach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Interesują Cię amerykańskie, słynne drogi? Przeczytaj nasz tekst o OREGON COAST HIGHWAY  i o amerykańskich stacjach paliw.

O Iowa 80 możesz zahaczyć, jeśli planujesz tripa autem na zachód z Detroit i/lub z Chicago.

Planujesz roadtrip po USA? Naszym zdaniem nie możesz przeoczyć tych miejsc – 15 WIDOKÓW W USA, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ NA WŁASNE OCZY

Piszemy też trochę o amerykańskim fast foodzie: Amerykański klasyk – hot dogi z relishem i chili

CORN DOG – CZYLI JAK INACZEJ UGRYŹĆ PARÓWKĘ

Co Amerykanie zrobili z pizzą?

 

iowa 80 / usa / stany zjednoczone ameryki północnej / ameryka północna / zwiedzanie usa / zwiedzanie stanów / nietypowe miejsca w usa / najciekawsze miejsca w usa / stan iowa / co zobaczyć w iowa / droga międzystanowa 80 w usa / truckstop w usa / największy truckstop w usa / największy truckstop na świecie / roadtrip po usa / zwiedzanie usa autem / zwiedzanie stanów autem / zwiedzanie usa samochodem / zwiedzanie stanów samochodem / co zobaczyć w usa / motoryzacja w usa / truckersi w usa / fani motoryzacji w usa / atakcje w iowa / zwiedzanie iowa / czy warto zobaczyć iowa 80 / czy warto zatrzymać się w iowa 80 /

Brak komentarzy