ROADTRIP PO STANACH – OREGON COAST HIGHWAY

Ta słynna amerykańska droga stanowi drugi dłuższy odcinek naszego roadtripa po Stanach. Dojeżdżamy tutaj, wcześniej pokonując trasę ok. 3300 km z Chicago do Seattle na zachodnim wybrzeżu. Oregon Coast Highway to fragment drogi U. S. Route 101 – ciągnącej się przez 2500 km trasy wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Droga 101 zaczyna się w mieście Olympia w stanie Waszyngton, biegnie przez Oregon, a kończy się na południu Kalifornii w Los Angeles. Jej północną granicę wyznacza potężna rzeka Columbia, a po przejechaniu nią 363 mil, czyli 584 kilometrów, dojedziemy do granicy z sąsiadującą od południa Kalifornią, gdzie droga 101 ma swoją kontynuację.

Nazwa drogi może być nieco myląca. Mimo że „highway” tłumaczymy jako „autostrada”, to w Stanach jest ona drogą drugiej kategorii – zwykłą drogą krajową. A te największe, najczęściej kilkupasmowe arterie, nazywane są drogami „interstate”, czyli międzystanowymi.

Przy Oregon Coast Highway można podziwiać mnóstwo zapierających dech w piersiach widoków, które próbowaliśmy uchwycić w poniższej fotorelacji. Niepewna oceaniczna pogoda nie przeszkadza w podziwianiu tej trasy, bo wszechobecna tutaj soczysta zieleń zachwyca zarówno w upalne dni, jak i te pochmurne. Jedno z najciekawszych miejsc przy U. S. 101, choć już za granicą z Kalifornią, to z pewnością Redwood National Park – czyli Park Narodowy Redwood, słynący z sekwoi wieczniezielonych (ang. Redwood). Znajduje się tutaj najwyższe drzewo świata, które ma aż 115 m wysokości!

Po przebyciu trasy Oregon Coast Highway pojechaliśmy dalej trochę na południe, by zobaczyć historyczną drogę Route 66. Następnie udaliśmy się na północny wschód, a naszym celem było między innymi upadłe Miasto Silników – Detroit oraz miasto, którego w Stanach nigdy się omija, czyli Nowy Jork.

Planujesz roadtrip po Stanach? Jeśli tak, to może Cię także zainteresować nasz wpis o amerykańskich stacjach paliw. Sprawdź także, które miejsca / widoki / atrakcje koniecznie warto uwzględnić w programie wyprawy po USA.  Jeżdżąc samochodem po USA, na pewno nie raz spróbujesz amerykańskich hot dogów. Koniecznie spróbuj też ich mniej typowej wersji – corn dogów zapiekanych w mące kukurydzianej!

 

Rzeka Kolumbia wyznacza północną granicę stanu Oregon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Most Pattersona

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redwood National Park - Sekwoje Wieczniezielone (ang. Redwood) przy kalifornijskim odcinku drogi U. S. 101

Redwood National Park – sekwoje wieczniezielone (ang. Redwood) przy kalifornijskim odcinku drogi U. S. 101

 

 

 

autem po stanach / autem po usa / samochodem po stanach / samochodem po usa / roadtrip stany / roadtrip po stanach / roadtrip usa / roadtrip po usa / najpiękniejsze drogi w usa / najpiękniejsze drogi w stanach / najpiękniejsze drogi świata / najpiękniejsze drogi na świecie / seattle / oregon / columbia river / rzeka columbia / gdzie pojechać samochodem będąc w usa / gdzie jechać autem będąc w stanach / co warto zobaczyć w usa / co zobaczyć w stanach / ameryka północna / najpiękniejsze miejsca w usa / najpiękniejsze miejsca w stanach / atrakcje usa / atrakcje w stanach / zwiedzanie usa / zwiedzanie stanów / stan oregon / największe atrakcje w usa / najciekawsze atrakcje w usa / planowanie roadtripa po stanach / planowanie roadtripa po usa / drogi ameryki / drogi w usa / drogi w stanach / zachodnie wybrzeże usa / kalifornia / stan waszyngton /

 

Brak komentarzy