BELGIJSKIE FRYTKI Z MAJONEZEM MISO, SOSEM ANDALUZYJSKIM ORAZ MARY ROSE
Zajadaliśmy się nimi w trakcie pobytu w Brukseli i smakowały nam tak bardzo, że koniecznie musieliśmy odtworzyć je w domowej kuchni. Okazuje się, że przepis na frytki belgijskie nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Dawniej robione na tłuszczach zwierzęcych (wołowy, koński czy kaczy), teraz podobno najczęściej wymieszanych z roślinnymi. My odkryliśmy, że dodając do oleju roślinnego (proponujemy rzepakowy) łyżkę albo dwie masła klarowanego, można uzyskać niezły efekt. Wyróżnia je to, że są chrupiące, ale nie spalone, a zarazem miękkie i pulchne w środku.
Najlepiej wybrać ziemniaki średniej wielkości. Długie frytki są za bardzo łamliwe. Po obraniu i pokrojeniu warto pozbyć się ścinek, i zostawić tylko te frytki, które trzymają wymagany rozmiar. W ten sposób unikniemy spalenia mniejszych kawałków.
Drugi krok przepisu jest opcjonalny. Tradycjonaliści się oburzą, ale wszystko wskazuje na to, że to proste danie może tylko na nim zyskać. Dzięki krótkiemu obgotowaniu frytki będą na końcu jeszcze bardziej chrupiące, a do tego podobno zdrowsze. Blanszowanie zapobiega wytwarzaniu rakotwórczego akrylamidu na późniejszym etapie smażenia.
Diety Ci nie w głowie i ślinisz się na myśl o fast foodzie? Sprawdź nasz przepis na amerykańskie hot dogi, a także na alternatywę dla nich, czyli corn dogi.
Składniki /3-4 porcje
1 kg ziemniaków
olej roślinny
2 łyżki masła klarowanego lub smalcu (opcjonalnie)
sól
frytownica
Majonez miso
2 łyżki majonezu
1 łyżeczka pasty miso
kilka kropli sosu sojowego
1 łyżeczka soku z cytryny
Mary Rose
1 łyżka majonezu
1 łyżka ketchupu
1 łyżeczka sosu worchester
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka tabasco
pieprz
Sos andaluzyjski
2 łyżki majonezu
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
1 ząbek czosnku
1 mała papryczka peperoni
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
1. Ziemniaki obrać i pokroić w słupki 1 x 1 cm w przekroju. Opłukać w zimnej wodzie, aż będzie całkiem klarowna.
2. Ten krok jest opcjonalny. Zagotować wodę w garnku i dodać do niej 1 łyżeczkę soli. Wrzucić ziemniaki na 5 minut do wrzątku. Po tym czasie delikatnie je odcedzić, osuszyć i ostudzić.
3. Rozgrzać frytownicę do 160 stopni. Do rozgrzanego oleju ostrożnie wrzucić połowę ziemniaków, na 6 minut (bez przykrycia!), a na 4 minuty, jeśli obgotowaliśmy ziemniaki. Temperaturę ustawić na 150 stopni. Po tym czasie wyciągnąć frytki łyżką cedzakową z frytownicy, tak, aby odsączyć je z jak największej ilości tłuszczu. Żeby efekt był jeszcze lepszy, najlepiej odłożyć je na ręcznik papierowy, który wchłonie nadmiar oleju. Powtórzyć wszystkie kroki z drugą połową obgotowanych ziemniaków. Obie partie powinny następnie poleżeć i wystygnąć przez przynajmniej pół godziny (po tym czasie należy trzymać je w lodówce). Warto przemieszać je podczas stygnięcia ze 2-3 razy.
4. Rozgrzać ponownie frytownicę, tym razem do 190 stopni. Wrzucać wystudzone frytki, najlepiej w dwóch partiach, na 4-5 minut, aż nabiorą złotego koloru. Po tym czasie odsączyć, posypać solą, a następnie podawać z przygotowanymi wcześniej sosami.
Planujesz wypad do Brukseli? Koniecznie przeczytaj nasz wpis o głównych atrakcjach stolicy Belgii!
Diety Ci nie w głowie i ślinisz się na myśl o fast foodzie? Sprawdź nasz przepis na amerykańskie hot dogi, a także na alternatywę dla nich, czyli corn dogi.
przepis na frytki belgijskie / frytki belgijskie przepis / jak zrobić frytki belgijskie / frytki po belgijsku / przepis frytki po belgijsku / jak zrobić frytki po belgijsku / belgia / kuchnia belgijska / kuchnia belgii / potrawy belgijskie / co zjeść w belgii / co zjeść w brukseli / czego spróbować w belgii / czego spróbować w brukseli / atrakcje brukseli / bruksela zwiedzanie atrakcje/
Jacek 23/11/2017 (17:18)
Ślinka cieknie, muszę spróbować