MIMO WSZYSTKO WŁOCHY SĄ FAJNE. CZĘŚĆ 4 – WŁOSKI LANS
Wielu turystom Włochy nie kojarzą się dobrze. Wracają z wakacji we Włoszech i snują opowieści: o tłumach i kolejkach, o wygórowanych włoskich cenach (zwłaszcza w szczycie sezonu), o przebiegłych naciągaczach, o brzydkich plażach, o uciążliwej włoskiej sjeście, która zmusza do głodowania w porze obiadowej, czy wreszcie o kradzieżach, których padli ofiarą. Sprawdziliśmy na własnej skórze, ile prawdy jest w tym typowo polskim narzekaniu. Rzeczywiście, doświadczyliśmy wielu ze wspomnianych zjawisk, mimo że na włoską objazdówkę pojechaliśmy we wrześniu, już po wakacyjnym szczycie sezonu. Nie zamierzamy więc owijać w bawełnę i idealizować tego kierunku podróży. Chcemy za to doradzić Wam, jak sobie radzić z niektórymi z włoskich niedogodności. Spróbujemy też wyjaśnić, z czego one wynikają. Na pytanie, czy jechać do Włoszech, odpowiadamy: tak, zdecydowanie! Ale jechać świadomym tego, co może nam się nie spodobać i jak tego uniknąć. A teraz przekonajcie się sami, jak obrócić włoskie wady w intrygującą podróż w głąb włoskiej mentalności.
W części pierwszej pisaliśmy, jak zostać cwaniakiem w Wenecji, w drugiej o tym, czemu Włochy to kraj dla starych ludzi, a w trzeciej o zaściankowości i uroku toskańskich wiosek. Czas na czwarty powód, by mimo wszystko polubić Włochy.
4. Moda i lans. Jak wtopić się we włoski tłum?
Ślady historii to niejedyne, co z ciekawością obserwujemy w toskańskich miejscowościach. Nasze zainteresowanie budzi fakt, że co drugi sklep na głównych deptakach większych miast, to salon optyczny. Co ciekawe, także w deszczowy dzień na ulicach Sieny widzimy sporo osób w okularach słonecznych. I raczej nie są to turyści; ci wolą ozdobić strój gadżetem zdecydowanie praktyczniejszym w taką pogodę, czyli parasolem. „(…) we Włoszech mieści się siedziba największego producenta okularów przeciwsłonecznych. Chociaż wydawać by się mogło, że nie ma nic bardziej amerykańskiego niż para ray-banów, w rzeczywistości ta marka należy do firmy, która rozpoczęła działalność (…) w niewielkim miasteczku u stóp Dolomitów. (…) Luxottica produkuje okulary na zamówienie najsłynniejszych domów mody na świecie, takich jak Versace, Dolce & Gabbana, Chanel, Prada, Ralph Lauren i Donna Karan”. Owszem, włoski klimat sprzyja noszeniu okularów, ale nie przez cały rok. Czy częstsze zasłanianie oczu wynika więc ze względów estetycznych lub z chęci podążania za modą? Według Hoopera wytłumaczeniem jest raczej to, że „osoba, która skrywa wyraz swoich oczu, zapewnia sobie przewagę w powierzchownych kontaktach społecznych, które we Włoszech są esencją życia”.
Drugie miejsce po salonach optycznych zajmują sklepy z obuwiem i innymi akcesoriami, dodatkami do stroju. Na ulicach pełno jest zaparkowanych skuterów, a wśród aut dominują fiaty 500. To nic dziwnego, że Włosi wybierają rodzimy produkt motoryzacyjny, ale przewaga włoskich produktów nad tymi zagranicznymi jest we Włoszech zauważalna na każdym kroku. Wśród butików z odzieżą, czy to na ulicach Wenecji, Florencji, Sieny, czy to w centrach handlowych, które też odwiedzaliśmy, ciężko znaleźć inne marki niż te włoskie. Wszędzie możemy obkupić się w sklepach Fendi, Prady czy Benettona (przy okazji dowiedzieliśmy się, że to włoska marka), ale na Zarę czy H&M lepiej się nie nastawiać. A tym bardziej nie na Starbucksa, który nawet nie próbował wchodzić na włoski rynek, o czym już wspominaliśmy w tekście o włoskiej kuchni. Nadmierny kult włoskich marek odbija się znacząco na gospodarce kraju. „Przejęcia włoskich firm przez zagraniczne koncerny w mediach niezmiennie przedstawia się jako katastrofy. (…) Pod koniec 2012 roku wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych we Włoszech była najniższa ze wszystkich krajów Unii Europejskiej z wyjątkiem Grecji.”.
Wszystkie cytaty (o ile nie wskazano inaczej) pochodzą z książki J. Hoopera „Włosi”, wydawnictwo WAB, Warszawa 2016. Książka towarzyszyła nam w trakcie całej wyprawy i bez niej ta podróż nie byłaby kompletna.
O naszych wszystkich przygodach we Włoszech przeczytacie w tej relacji z włoskiej objazdówki.
Chcecie jeszcze poczytać o Toskanii? Klikajcie tutaj (zabytki Toskanii), tutaj (miasteczka i wioski Toskanii) i tutaj (co warto zjeść w Toskanii).
Interesuje Was Wenecja? Tam też byliśmy i o tym piszemy.
Zainteresował Was region mniej znany region Emilia-Romania? Odkryliśmy, co naprawdę warto tam zobaczyć.
Lubicie włoską kuchnię? Przeczytajcie o tym, co warto zjeść w Toskanii. Na naszym blogu znajdziecie też kilka włoskich przepisów, na przykład na zapiekankę z bakłażanami.
KARTA WYJAZDU
Długość wyprawy: 14 dni
Trasa: Warszawa – Wiedeń – Wenecja – Wodospady Bucamante (Serramazzoni) – Maranello – Florencja – Greve in Chianti – Montefioralle – San Gimignano – Siena – Buonconvento – Montalcino – San Quirico d’Orcia – Pienza – Montepulciano – Jezioro Trazymeńskie – Chiusi – Pitigliano – Ansedonia – Orbetello – Marina di Grosseto – Grosseto – Populonia – Piombino – Rosignano Solvay – Castiglioncello – Costiera di Calafuria – Livorno – Marina di Pisa – Riomaggiore – Lerici – Piza – Lukka – okolice Carrary – Ponte di Vari – Parma – Jezioro Garda – Monachium – Warszawa
Regiony: Wenecja Euganejska, Emilia-Romania, Toskania, Umbria, Liguria
Środek transportu: kamper
Noclegi: w kamperze
Wyżywienie: częściej w kamperze (zapasy z Polski + zakupy w tańszych sklepach na miejscu), czasem we włoskich restauracjach. Zakupy spożywcze zazwyczaj robimy w sklepach typu Lidl lub włoski Coop, szukając gotowych włoskich dań za ok. 2-3 euro (np. ravioli z różnymi nadzieniami lub risotto z truflami i borowikami za 3 euro).
Łączny budżet na cały wyjazd: 6000 zł (3000 zł od osoby). Budżet uwzględnia wszystkie poniesione koszty (paliwo, opłaty za autostrady, parkingi, wejścia do muzeów i innych atrakcji, noclegi, wyżywienie, a także niespodziewane koszty takie jak serwis auta)
włochy zwiedzanie / włochy co zwiedzić we włoszech / włochy co zwiedzać we włoszech / włochy wycieczka objazdowa / włochy autem / włochy samochodem / italia zwiedzanie / włochy zwiedzanie i wypoczynek / włochy co warto zwiedzić / włochy co warto zobaczyć / włochy atrakcje informacje ciekawostki / wakacje we włoszech / wczasy we włoszech / włochy na własną rękę / jak zorganizować wyjazd do włoszech / toskania zwiedzanie / toskania co warto zobaczyć / toskania atrakcje miasta ciekawostki informacje / toskania co zwiedzić / toskania co zwiedzać / jak zorganizować podróż do toskanii / co warto zobaczyć w toskanii / najpiękniejsze miasta i miasteczka w toskanii / winnice w toskanii / co zjeść we włoszech / kuchnia włoska / jedzenie włoskie / czego spróbować we włoszech / czego spróbować w toskanii / kuchnia toskańska / kuchnia w toskanii / jedzenie w toskanii / jedzenie toskańskie / zachodnia toskania / wschodnia toskania / wybrzeże toskanii / wybrzeże toskańskie / piza / okolice pizy / wenecja / wenecja euganejska / co zobaczyć w wenecji / zwiedzanie wenecji / wenecja wakacje informacje ciekawostki / wenecja kiedy jechać / wenecja czy warto jechać / włochy kiedy jechać / toskania kiedy jechać / florencja zwiedzanie wakacje informacje ciekawostki / co zobaczyć we florencji / stolica florencja / val d’orcia / chianti / morze tyrreńskie / wybrzeże tyrreńskie / morze liguryjskie / wybrzeże liguryjskie / liguria / emilia romania / emilia romagna / co warto zobaczyć w ligurii / co warto zobaczyć w emilii romanii / zwiedzanie ligurii / włoskie wybrzeże / włoskie plaże / wakacje we włoszech / włochy wczasy nad morzem / włochy plaże wybrzeże /