KOSHARY – WEGAŃSKI STREET FOOD Z EGIPTU
Kto z Was nigdy nie był na wakacjach w egipskim kurorcie, niech pierwszy rzuci kamieniem. O ile nie pojechaliście do pięciogwiazdkowego hotelu, to prawdopodobnie nie macie najlepszych wspomnień związanych z tamtejszym jedzeniem, nie wspominając nawet o dosyć często dopadającej turystów „klątwie faraona”.
My pamiętamy tylko jedno danie warte uwagi. Nasz młody przewodnik, z którym udało się złapać dobry przelot, zabrał nas na koshari. W zasadzie to potajemnie kupił je dla nas w swojej ulubionej budzie i przyniósł nam do auta, tłumacząc, że gdyby zobaczyli białych turystów, to nieco inna byłaby nie tylko cena, ale także, prawdopodobnie, jakość.
To niezbyt skomplikowane wegańskie danie pochodzi podobno z Indii. W Egipcie można je zjeść zarówno z ulicznej budki, jak i w eleganckiej restauracji. Ta w naszym wydaniu mieści się gdzieś pośrodku. Danie jest dosyć czasochłonne w przygotowaniu, a lista produktów długa, ale warto się do niego przyłożyć. Ta pozornie prosta kombinacja składników, wzbogacona o orientalny aromat mieszanki przypraw baharat, nabiera niesamowitego arabskiego charakteru.
Składniki / 4 porcje
1 szklanka brązowej soczewicy (z puszki)
1 szklanka białego ryżu
1 i 1/2 szklanki (suchego) makaronu typu kolanko
1 szklanka cieciorki (z puszki)
300 ml bulionu warzywnego
oliwa
sól
2 łyżki mąki pszennej
sos:
duża cebula
3 ząbki czosnku
2 łyżeczki mieszanki baharat (skład poniżej)
1/2 łyżeczki płatków chili
2 puszki krojonych pomidorów
3 łyżki soku cytryny lub octu winnego
mieszanka przypraw baharat:
1 łyżeczka mielonego kuminu
1 łyżeczka mielonych nasion kolendry
1 łyżeczka mielonej papryki
1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
1/2 łyżeczki mielonych goździków
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
1/2 łyżeczki tartej gałki muszkatołowej
- Przygotować sos: pół cebuli pokroić w kostkę, a drugie pół pokroić w cienkie (ok. 0,5 cm) listki; czosnek pokroić w plastry. Na patelni z dodatkiem łyżki oliwy, na średniej mocy zeszklić pokrojoną w kostkę połowę cebuli, a następnie dodać także czosnek. Po chwili dodać przyprawę baharat. Mieszając, smażyć przez kolejne 2-3 minuty, po czym dodać pomidory z puszki, sok z cytryny i preferowaną ilość płatków chili (polecamy dodać przynajmniej 1/2 łyżeczki). Dusić sos, mieszając co chwilę przez 15-20 minut.
- Na rozgrzaną patelnię z 3 łyżkami oliwy wrzucić pół pokrojonej w listki cebuli, które uprzednio obtoczyliśmy w mące pszennej i dużej szczypcie soli. Smażyć na dość dużej mocy przez kilka minut, aż cebula mocno zbrązowieje, ale nie zdąży się spalić. Zrzucić usmażoną cebulę na talerz z ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
- W średniej wielkości garnku rozgrzać ok. 3 łyżki oliwy. Dodać ryż i, mieszając, przesmażyć przez 2 minuty. Po tym czasie wlać bulion, przykryć i zmniejszyć moc kuchenki. Gotować aż ryż zrobi się miękki (około 8-10 min). W tym samym czasie w dużym garnku ugotować makaron zgodnie z instrukcją z opakowania.
- W dużym garnku po makaronie umieścić odcedzony makaron, ryż, soczewicę i cieciorkę. Dobrze wymieszać, posolić do smaku i podgrzewać chwilę pod przykryciem.
- Na talerzach położyć wymieszane ugotowane i podgrzane składniki. Polać sosem pomidorowym, a na koniec położyć usmażoną cebulkę.
Szukasz pomysłów na wegetariańskie / wegańskie dania z kuchni świata? Sprawdź nasz przepis na japońskiego bakłażana w glazurze z pasty miso lub na bliskowschodnią szakszukę.
Jeśli jesteś fanem korzennych przypraw typowych dla kuchni arabskich, to z pewnością zasmakuje Ci aromatyczna, marokańska zupa harira.
Interesują Cię afrykańskie kierunki podróży? Polecamy nasze relacje i tipy dotyczące Republiki Zielonego Przylądka lub Zanzibaru.
egipt / przepis na koshari / przepis na koshary / przepis na kushari / co to jest koshari / co to jest koshary / co to jest kushari / co zjeść w egipcie / czego spróbować w egipcie / street food w egipcie / egipski street food / kuchnia arabska / kuchnia egipska / dania arabskie / dania egipskie / dania wegańskie / wege potrawy ze świata / kuchnie świata wege /
Widelec 18/11/2020 (11:26)
Hm, jedyne egipskie danie warte uwagi? A mieliście może okazję próbować ful medames (gęsta zupa z bobu z czosnkiem, cebulą, kuminem, cytryną i ostrą papryką)? To moje ukochane danie, nie tylko egipskie, ale jedno z najulubieńszych w ogóle. I nie, nigdy nie byłam w egipskim kurorcie 😉 ale mam w okolicy barek o nazwie „Koshari” prowadzony przez rodzinę z Egiptu. Oczywiście mają w menu koshari i jest dobre, ale to ful zamawiam u nich najczęściej.
Marcin 25/11/2020 (18:45)
Czy to ten na Rudzie?
Anonim 26/05/2022 (09:56)
A gdzie ocet?
Obieżysmak 30/05/2022 (14:34)
Powinien być Twoim zdaniem?