TAGLIATELLE AL CINGHIALE – DZICZYZNA PO WŁOSKU

Wiedzieliśmy, że podróżując po Toskanii obowiązkowo będziemy musieli spróbować makaronu z mięsem dzika, który jest jedną z flagowych potraw regionu. Dziczyzna (nie tylko mięso z dzika, ale także z zająca czy sarny) jest w Toskanii bardzo popularna i często jako secondi w menu znajdziecie potrawy z jej wykorzystaniem.  W trakcie naszej włoskiej wyprawy jedliśmy dziczyznę dwa razy – tagliatelle al cinghiale w knajpie Taverna del Guerrino w miasteczku Montefioralle, w rejonie Chianti, a także spaghetti z mięsem dzika w restauracji w Pizie. Danie zasmakowało nam tak bardzo, że postanowiliśmy odtworzyć je w domu. Choć w przewodnikach i na stronach internetowych czytywaliśmy o makaronie pappardelle (wstążki szersze od tagliatelle) jako tym najpopularniejszym dla Toskanii, nam najczęściej zdarzało się widywać tagliatelle al cinghiale w kartach toskańskich restauracji. Tagliatelle łatwiej też dostać w naszych sklepach, więc przygotowaliśmy przepis z tym rodzajem makaronu.

Za przygotowanie tego dania najlepiej zabrać się już 2 dni wcześniej. Pierwsza doba to czas na to, żeby mięso zdążyło się zamarynować (co najmniej przez 12 godzin), a w trakcie drugiej, już po przygotowaniu sosu, mięso może poleżeć i się przegryźć.

 

Składniki / 4 porcje

400 g chudego, mielonego mięsa z dzika
300 ml czerwonego wytrawnego wina
500 g makaronu tagliatelle
10 dag selera
1 marchew
1 cebula
1 ząbek czosnku
kilka ziaren jałowca
kilka listków szałwii
2 gałązki rozmarynu
2 gałązki tymianku
500 ml przecieru pomidorowego
oliwa z oliwek
masło
sól, pieprz
10 dag sera parmigiano-reggiano
oliwa truflowa lub borowikowa do podania

 

  1. Mięso zmielić, najlepiej na drobnych okach, razem z obranymi: marchwią, selerem, czosnkiem i cebulą. Dodać zgniecione lub zmielone ziarna jałowca, pieprz i 200 ml czerwonego wina. Dobrze wymieszać i zostawić na 12-24 h.
  2. Na rozgrzaną patelnię dodać 2 łyżki oliwy i łyżkę masła. Następnie dodać zamarynowane mięso i, często mieszając, doprowadzić do momentu, kiedy większość wody z patelni odparuje, a mięso się zetnie. W międzyczasie drobno posiekać zioła i dodać na patelnię. Po około 15 minutach, kiedy mięso będzie już tylko lekko wilgotne, dodać pozostałe 100 ml czerwonego wina, wymieszać i po kolejnych 2 minutach dodać przecier pomidorowy. Na średniej mocy mieszać nadal sos, aż nadmiar wody odparuje (około 10-15 minut). Doprawić solą i pieprzem.
  3. Sos najlepiej pozostawić do wystygnięcia, a potem schować przynajmniej na kilka godzin do lodówki. Dzięki temu zdąży się przegryźć, a jego smak stanie się jednolity. Docelowo powinien mieć dosyć zwartą, nie płynną konsystencję. Przed podaniem ponownie podgrzać sos.
  4. Ugotować makaron według uznania. Świeżo ugotowany nałożyć na talerze, a na niego sos. Podawać ze zmielonym parmezanem i oliwą borowikową lub truflową.

 

 

 

 

kuchnia włoska / włochy / makaron włoski / dzik / dziczyzna / potrawy włoskie / jedzenie włoskie / włoskie przepisy / włoskie dania / włoskie makarony / włoski obiad / jak zrobić makaron z dziczyzną / jak ugotować dziczyznę / dania z dziczyzną / kuchnia toskańska / toskania / potrawy toskańskie / dania toskańskie / jedzenie toskańskie / przepis na makaron z dziczyzną / przepis na tagliatelle al cinghiale / jak ugotować mięso z dzika / przepis na makaron z mięsem dzika / przepis na danie z mięsem dzika /

2 komentarze

  • comment-avatar
    tomasz 18/04/2023 (18:19)

    Niestety na tym daniu się zawiodłem a bardzo chciałem to zjeść we Włoskiej wersji ,knajpka we Florencji zupełnie mnie rozczarowała ,danie bez smaku i wyrazu a szkoda sam gotuję i myślę że moja wersja jest o niebo lepsza …na pewno .Kto nie wierzy zapraszam :))))

    • comment-avatar
      Obieżysmak 30/08/2023 (10:50)

      Gdzie zapraszasz?