Tagliatelle à la carbonara z leśnymi grzybami

Carbonara to, zdaje się, najbardziej sporne danie kuchni włoskiej. Czy dodawać całe jajka, czy tylko żółtka? Co ze śmietaną? A czosnek? Mało tego – w polskich kuchniach najczęściej zapomina się o jednym z najważniejszych składników, czyli owczym serze pecorino (my ostatnio wolimy Siciliano od najpopularniejszej wersji Romano). W naszym przepisie komplikujemy sprawę jeszcze bardziej i dodajemy grzyby leśne. W sezonie oczywiście świeże, ale poza nim mogą być suszone. Pamiętajcie tylko, żeby namoczyć je odpowiednio wcześniej.

EDIT: tak, wiemy, że w oryginalnych przepisach nie ma śmietany. Nasze danie to nie jest tradycyjna wersja carbonary, a jedynie jest nią inspirowana. Przepisów na tradycyjną carbonarę jest w internecie wystarczająco dużo, dlatego uznaliśmy, że powielanie go nie ma sensu. Stąd poważne modyfikacje, które purystom kuchni włoskiej pewnie zjeżą włosy na głowie.

 

W starych włoskich przepisach najczęściej pojawia się pancetta, czyli suszony, zwijany boczek, ale z powodzeniem można go zastąpić naszym, wędzonym. Najlepiej niezbyt tłustym.

 

Tagliatelle à la carbonara z leśnymi grzybami / 4 porcje

350 g makaronu tagliatelle
250 g wędzonego boczku
3-4 ząbki czosnku
40 g suszonych (100 g świeżych) grzybów leśnych
100 g sera pecorino
100 g sera parmigiano
400 ml śmietanki 30%
4 żółtka
świeżo mielony pieprz
2 łyżeczki rozmarynu (świeży posiekany lub suszony zmielony / roztarty)

1. Grzyby, jeśli są suszone, namoczyć odpowiednio wcześniej. Makaron ugotować wedle gustu, w lekko osolonej wodzie.
2. Boczek pokroić w dosyć drobną kostkę i podsmażyć na patelni przez 3-4 minuty. Minutę przed końcem dodać rozgnieciony czosnek, rozmaryn i (odsączone) grzyby.
3. W misce wymieszać śmietankę, żółtka i drobno starte sery pecorino i parmigiano, aż do uzyskania dosyć jednolitej masy.
4. Ugotowany makaron odsączyć i wrzucić z powrotem do garnka, w którym się gotował. Ustawić na małym ogniu. Dodać smażony z dodatkami boczek i wymieszać. Następnie dodać serową masę i ponownie mieszając poczekać chwilę, aż sos trochę zgęstnieje.
5. Podawać na talerzu posypane świeżo zmielonym pieprzem.

 

 

/ kuchnia włoska / przepis włoski / przepis na makaron włoski / potrawy włoskie / dania włoskie / jak zrobić włoski makaron / jak zrobić carbonarę / jak przyrządzić carbonarę / jak przygotować tagliatelle carbonara / przepisy włoskie / przepis na makaron carbonara / jedzenie włoskie / jedzenie we włoszech / włoski makaron / włochy /

2 komentarze

  • comment-avatar
    Anonim 01/04/2020 (14:23)

    Nie ma podanego czasu

    • comment-avatar
      Obieżysmak 08/04/2020 (16:39)

      Którego?