KANAPKI ŚWIATA – MALTAŃSKA FTIRA

Cykl Kanapki Świata zaczynamy od propozycji maltańskiej. Gdy podczas pobytu na wyspie zastanawialiśmy się, co zjeść na Malcie, polecono nam ponoć najlepszą kanapkarnię na wyspie – Buchman’s snack bar w dzielnicy Gżira. Faktycznie ftira z tego miejsca była przepyszna, a najbardziej utkwiła nam w pamięci wersja z tuńczykiem.

Chleb – pszenno-żytni, koniecznie dobrej jakości, na zakwasie i bardzo świeży. Dobrze by było, gdyby miał dużo chrupiącej skórki, zarówno od dołu, jak i od góry. Unikamy kromek, bo zbyt szybko mogą namięknąć od mokrych składników.

Kunserva – jedyny trudno dostępny w Polsce składnik tej kompozycji, na szczęście łatwy do zastąpienia. Jest to pasta pomidorowa, która w smaku i konsystencji przypomina koncentrat pomidorowy.

Kapary – nie ma ich w składzie naszej kanapki, choć często występują w maltańskich ftirach. Naszym zdaniem za bardzo dominują w smaku, ale możecie sami się o tym przekonać.

Składniki / 2 porcje

2 kawałki chleba na zakwasie
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
2 łyżki pasty Kunserva*
kilka liści sałaty
garść czarnych oliwek
pół pomidora
czerwona cebula
oliwa z oliwek
sól, pieprz

*pastę Kunserva możecie zastąpić mieszanką, pół na pół, ulubionego ketchupu z koncentratem pomidorowym

1. Rozdrobnić lekko i odsączyć tuńczyka z puszki. Sałatę pokroić w paski, oliwki w plastry, pomidora w kostkę, cebulę w piórka lub ćwierćplasterki.

2. Przekrojone na pół pieczywo posmarować pastą pomidorową. Kolejno ułożyć na niej składniki. Doprawić zawartość solą, pieprzem oraz łyżką oliwy. Przykryć drugą połową chleba.

Szukasz innych pomysłów na ciekawe kanapki? Polecamy nasze inne przepisy – na amerykańskie club sandwich i na nowojorską kanapkę z pastrami.

malta / kuchnia maltańska / co zjeść na malcie / pomysł na lunch / pomysł na przekąskę / przekąski / kanapki / ciekawe kanapki / kanapki świata / nietypowe kanapki / kanapka z malty / kanapka maltańska / czego spróbować na malcie /

Szukasz innych pomysłów na ciekawe kanapki? Polecamy nasze inne przepisy – na amerykańskie club sandwich i na nowojorską kanapkę z pastrami.

co zjeść na malcie / malta / kuchnia maltańska / pomysł na lunch / pomysł na przekąskę / przekąski / kanapki / ciekawe kanapki / kanapki świata / nietypowe kanapki / kanapka z malty / kanapka maltańska / czego spróbować na malcie /

Brak komentarzy