KIMCHI – PROSTY PRZEPIS

Kimchi to jedna z niewielu rzeczy, na myśl o której autentycznie zaczynają nam pracować ślinianki. Pokochaliśmy tę koreańską kiszonkę już wiele lat temu, a dzięki licznym próbom udało nam się wypracować własny przepis na pastę, który naszym zdaniem jest złotym środkiem między uproszczoną wersją dla amatora a złożonym, oryginalnym przepisem. Kimchi – prosty przepis, to w ogóle możliwe?!

Chociaż najczęściej spotykane jest kimchi z kapusty pekińskiej, to namawiamy do eksperymentowania z różnymi warzywami. Na potrzeby tego przepisu wykorzystaliśmy dodatkowo marchewkę oraz rzodkiewki – tanie, smaczne i zdrowe warzywa, które, dzięki takiej metodzie kiszenia, nabierają nowego oblicza.

Nasza wersja kimchi powstała na bazie dwóch różnych przepisów. Pierwszy, który przez lata był dla nas wzorem i do dziś stanowi dobry punkt odniesienia, to przepis ze strony Korea Online. Jest smaczny, ale dosyć skomplikowany i czasochłonny. Drugi to dla odmiany bardzo prosta receptura, którą poznaliśmy na jednym z kursów gotowania kuchni azjatyckiej. Z obydwu wybraliśmy najlepsze elementy, i tak oto możemy podzielić się naszym pysznym i niezbyt skomplikowanym kimchi!

Kluczowym składnikiem tego przetworu jest mielona koreańska papryczka chili, znana jako gochugaru. Od początku używamy tylko jednej marki tego produktu – Farmers Heart. Możecie bez problemu kupić go online w sklepie Masala. Drugi ważny składnik, który zapewni autentyczność waszego kimchi, to dobry sos rybny. Mówiąc „dobry”, mamy na myśli taki, który w około 70% składa się z ekstraktu z sardeli. Takie sosy także dostaniecie we wspomnianym wyżej sklepie, np. tutaj.

Dzięki użyciu słodkiej papryki nasza kiszonka ma bardziej wyraźny paprykowy smak, który podkreśla jej ostry charakter. Natomiast słodycz jabłek dobrze balansuje kwaśny smak, powstały w wyniku fermentacji.

Jeśli chcecie jeszcze bardziej uprościć ten przepis, to możecie zrezygnować z gotowania kleiku, chociaż namawiamy do wykonania tego prostego kroku. Dlaczego? Pasta sporządzona na jego bazie lepiej przylega do warzyw, dzięki czemu słoiki będą wymagały mniej Waszego doglądania.

Gotowe kiszonki możecie wykorzystać także jako składnik różnych koreańskich dań, np. jednego z naszych pierwszych przepisów – wołowiny z kimchi.


Składniki

Pasta:
1,5 szklanki wody
3 łyżki mąki pszennej
1 czerwona papryka
2 słodkie jabłka
kawałek korzenia imbiru rozmiaru kciuka
2-3 ząbki czosnku
1 szklanka gochugaru (ilość wg uznania)
1/2 szklanki dobrego sosu rybnego
1 czubata łyżka cukru

Warzywa:
1 średnia kapusta pekińska
4 średnie marchewki
2 pęczki rzodkiewki

  1. W małym garnku zagotować jedną szklankę wody. Pozostałe pół wymieszać z mąką i dodać do wrzątku. Gotować przez kilka minut, aż do powstania klarownego kleiku. Zdjąć z kuchni i przestudzić.
  2. Z papryki i jabłek wykroić gniazda nasienne. W blenderze zmiksować wszystkie składniki pasty. Na koniec dodać przygotowany wcześniej kleik i dobrze wymieszać.
  3. Przygotować warzywa. Kapustę przekroić wzdłuż na cztery części, wykroić głąb i pociąć w poprzek na 3-4 cm kawałki . Marchewkę obrać, a następnie obieraczką pokroić na cienkie paski. Z rzodkiewek po umyciu odkroić nać, a warzywo pokroić na ćwiartki, pozostawiając ogonki korzenia.
  4. Wymieszać pastę z warzywami i przełożyć do słoików. Trzymać w temperaturze pokojowej, zapewniając chociaż niewielki dostęp powietrza. Próbować codziennie – kiedy kiszonki osiągną odpowiedni poziom kwaśności, to umieścić je w lodówce. W przypadku kapusty to mogą być 2-3 dni, za to twardsze warzywa jak marchew i rzodkiew potrzebują więcej czasu. W chłodzie słoiki mogą stać nawet kilka miesięcy, ale warto co jakiś czas przemieszać ich zawartość.

Szukasz pomysłów na dania, w których możesz wykorzystać kimchi? Polecamy nasz przepis na koreańską wołowinę z kimchi lub na chińską bułęczkę bao z szarpaną wołowiną i kimchi z rzodkwi.

Uwielbiasz kuchnię koreańską? My też! Na naszym blogu znajdziesz inne przepisy na dania koreańskie, na przykład na bibimbap albo na wołowinę bulgogi z gruszką nashi.

kimchi / kimchi prosty przepis / jak zrobić kimchi / przepis na kimchi / przepis na koreańskie kimchi / jak zrobić kiszonkę kimchi / azja / korea / kuchnia azjatycka / kuchnia azji wschodniej / kuchnia koreańska / potrawy koreańskie / potrawy azjatyckie / przepisy azjatyckie / przepisy koreańskie / co to jest kimchi / skąd pochodzi kimchi / prosty przepis na kimchi / domowe kimchi / uproszczona wersja kimchi / prosta wersja kimchi / kimchi zrób to sam /

4 komentarze

  • comment-avatar
    Jakub 10/03/2021 (11:05)

    Prosty? Serio?

    • comment-avatar
      Obieżysmak 28/03/2021 (07:46)

      Jak na kimchi, naszym zdaniem, zdecydowanie tak. Proszę porównać z innymi przepisami.

  • comment-avatar
    Anonim 11/03/2022 (14:09)

    1 szklanka gochugaru serio? Da się to zjeść potem?

    • comment-avatar
      Obieżysmak 18/03/2022 (13:49)

      Nie tylko się da, ale nawet bardzo nam smakuje. Próg ostrości to indywidualna sprawa a nasz przepis zakłada, że dla kimchi będzie ostre. To coś co łatwo dostosować do swoich preferencji. Zresztą gochugaru którego używamy nie jest zbyt ostre, nawet w większych ilościach. Może to kwestia danego producenta.